Fez’de el sanatı

banner37

banner87
Fez’de el sanatı
banner90
banner99

   Kaybolup gittiğimiz Fez’in dar sokaklarında bir aralık şehri yüksek bir tepeden gören bir bölgeye geldik. Yılların eskittiği ahşap işlemeli bir kapıdan içeri girdiğimizde yüzyıllar öncesinde kalan geleneksel seramik işçiliği tüm gerçekliği ile önümüze serildi.

   Makinelerin tek düze işçiliğinden çok öte her bir fayansın el ile ayrı bir hikayesi olduğunu gördük. İşçilerin kimisi fayansların kumunu kararken kimisi de fayansın fırınlanması ile meşguldü. Peki ya diğer tarafta seramiklerin el ile ince ince işlenmesi... Tüm bunları izlemek bile insanın ruhunu dinlendirirken, yapmasının nasıl bir huzur verdiğini tahmin etmek zor olmadı. Burada herkes gerçek bir sanatçıydı.

Sanat her bir fayans tanesine ince ince işlenmekteydi. Ayrıca sofraya gelen tabakların üzerinde maviden tutunda birçok renk skalasına sahip dokunuşlar vardı. Ustaların parmaklarının ucunda bir şiir yazar gibi dolanan fırçayı izlemek bir başka güzeldi.

   Kil kullanılarak yapılan vazoların, ayak yardımı ile döndürülen tezgahlarında doğumlarına şahit olduk. Her bir dokunuş bir başka mucizevi ürünü doğurdu. Bize de bunu keşfetmek düştü. O an anladık ki Fez’in dar sokakları nerede, ne zaman, ne ile ve kimle karşılaşacağını asla kestiremediğin derin bir okyanus gibi... 

   Gezmeyle kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatin Z. Ramiz
Fatin Z. Ramiz - 3 hafta Önce

Çok güzel, beğendim.

SIRADAKİ HABER

banner75