“Fotoğrafın, öyküsü olmalı”

banner37

Fotoğrafçılığa, edebiyata ve müziğe gönül veren Yıltan Taşçı, bugüne kadar çektiği birçok fotoğrafla ödüle layık görüldü… Taşçı için fotoğraf çekmek, sadece deklanşöre basmak değil

banner87
“Fotoğrafın, öyküsü olmalı”
banner90
banner99

Aliye ÖZENCİ

   Kültür-sanat etkinliklerinde ve çalışmalarında en önde göreceğimiz bir isim olan Yıltan Taşçı, edebiyat ve müzikle yakından ilgileniyor.

   Fotoğraf tutkusu ise, öğretmenlikten emekli olduktan sonra daha çok gönül verebildiği bir iş oldu.

   Çektiği fotoğraflarla, ülkemizde ve yurt dışında birçok ödüle layık görülen Taşçı, açtığı sergilerle de Kıbrıs’ta en çok takip edilen fotoğraf sanatçı olmayı başardı.

   Yıltan Taşçı için fotoğraf çekmek öyle basit bir iş değil… Baktığını, görmek; gerçekliği yakalayıp hikayeyi fotoğrafla anlatmanın önemine vurgu yapan Taşçı, fotoğraf çekmenin sanat olduğunu söyledi.

   1957, Lefkoşa doğumlu olan Taşçı, fotoğraf makinesiyle 1972 yılında tanıştı.

   1979-1986 yılları arasında “Söz, Birlik, Kıbrıs Postası” gazetelerinde foto muhabirliği yaptı. “Deklanşöre Takılanlar” adlı köşesinde her gün çektiği fotoğrafları yayınladı. Uzun zamandır da KIBRIS Gazetesi’nde “Yıltan Taşçı’nın Seçkisi-O An” adlı sayfasında hem kendisinin, hem de diğer fotoğraf sanatçılarının eserlerini paylaşıyor.

  Taşçı,  38 yıllık öğretmenlik tecrübesiyle, fotoğrafçılıkla ilgili bilgilerini paylaşmak için 2017’de Yıltan Taşçı Akademi’yi kurdu.

   Portre ve belgesel türündeki çalışmalarıyla dikkat çeken Yıltan Taşçı, “Fotoğraflarımda; felsefî görüşlerimden, estetik düzeyimden ve yaşama dair birikimlerimden hareketle itirazlarımı, uyarılarımı ve başka bir dünyanın da mümkün olduğunu dillendirmeye, düşüncemi ifade etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken, kompozisyon ve benzeri teknik koşullara özen gösteriyorum; ancak bunlar benim için birer amaç değil, araçtır. Fotoğrafın içeriğini, biçiminden daha önemli görürüm. Bana göre fotoğrafta aslolan, gerçeğin sunulmasıdır” diyor.

   Yıltan Taşçı, sohbetimizde fotoğrafik özgeçmişini, fotoğrafçılığın hayatındaki yerini, nü sergisi ve yeni çalışmalarını anlattı.

Birçok ödülü var

SORU: Fotoğraf çekmek sizin için bir tutku ve bu alanda birçok girişiminiz ve ödülleriniz var… Fotoğrafik geçmişinizi sizden dinleyelim.

TAŞÇI: Fotoğraf çekmeye 1972’de başladım. 1979’dan 1986’ya dek yerel basında foto muhabirliği yaptım. Bu süreçte, çalıştığım gazetelerde her gün “Deklanşöre Takılanlar” adlı köşemde fotoğraflar yayınladım. 2008’de arkadaşım Tevfik İleri’nin teşviki ve desteği ile sanatsal fotoğraflar çekmeye başladım.

   2009’dan bugüne, 13 fotoğraf sergisi açtım; birçok karma sergiye katıldım. 2013’ten beri KIBRIS Gazetesi’nde “Yıltan Taşçı’nın Seçkisi-O An” adlı sayfamda, fotoğrafçılarımızın fotoğraflarını yayınlıyorum. 2014’te KIFSAD’a üye oldum. Yine aynı yıl arkadaşlarım Mustafa Evirgen, Ceyhan Özyıldız ve Mustafa Müezzinoğlu ile birlikte “Prime Four” fotoğraf grubunu kurdum. Prime Four olarak geçen yıl “Kıbrıs’ın Son Gurbetleri” fotoğraf sergimizi açtık. Bugüne dek ulusal fotoğraf yarışmalarında birçok ödül aldım.

Belgesel çalışmalar

SORU: Fotoğraf çekerken tarz da önemli… Sizin tarzınız nedir?

TAŞÇI: Belgesel fotoğraf türünde çalışmalar yapmaktayım. Toplumsal belgeci tavrımın açık iletilerinin alındığı sergilerimde, aydın bir sanatçı sorumluluğuyla odağıma insanı alarak, yaşadığım çağa tanıklık etmeyi ve toplumuma dayatılanlara karşı çıkıp eleştirilerde bulunmayı toplumsal bir görev sayarım.

   Fotoğraflarımda; felsefî görüşlerimden, estetik düzeyimden ve yaşama dair birikimlerimden hareketle itirazlarımı, uyarılarımı ve başka bir dünyanın da mümkün olduğunu dillendirmeye, düşüncemi ifade etmeye çalışırım. Bunu yaparken, kompozisyon ve benzeri teknik koşullara özen gösteririm; ancak bunlar benim için birer amaç değil, araçtır. Fotoğrafın içeriğini, biçiminden daha önemli görürüm.

   Bana göre fotoğrafta aslolan, gerçeğin sunulmasıdır. Bu yüzden gerçekliğe bağlı kalarak içeriğe önem veren fotoğraflama yöntemini kullanırım. Bir tür “tanıklık” tavrı içerisindeyim her zaman. Bu tanıklığı, sosyal belgeci yöne doğru açılımlayıp etkin ve yetkin eserler verebilme uğraşı içindeyim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108