Hasan Özbaflı’nın kaleminden; “Anılarla Vatansızların Zaferi”

banner37

Hasan Özbaflı’nın kaleminden;  “Anılarla Vatansızların Zaferi”
banner99

   Hasan Özbaflı’nın kaleme aldığı “Anılarla Vatansızların Zaferi” kitabı çıktı.
   Soyka Yayınevi tarafından yayımlanan kitap, 503 sayfa. Yarı belgesel yarı otobiyografi türünde olan bu kitabı KIBRIS Gazetesi köşe yazarlarından Sevilay Sadıkoğlu sayesinde inceleme fırsatı buldum.

   Elime aldığım kitabın ilk olarak başlığı ilgi mi çekti… “Vatansızların Zaferi” sözcüğü ne anlama geliyordu! Merak ettiğim sorunun cevabını çok uzun süremden kitabın önsözünde buldum.

   Yazar çocukluğundan başlayarak günümüze kadar geçen dönemi aktardığı kitabın önsözünde; “Bizim neslimiz 1940’larda, 1950’lerde sahneye çıkması ve 1960’larda, 1970’lerde yaktığı özgürlük meşalesinin aydınlattığı çetin yollarda korkusuzca ilerlemesinin sonucunda Kıbrıs Adası’nın kaderi değişmiştir…

   Savaşı fiilen yürütecek inançlı, radikal kararlar alabilecek bir gençliğe gereksinme vardı. işte o gençlik bizim neslin 1950’lerdeki, 1960’lardaki temsilcileriydi. Bu nesil vatansızlık acının verdiği hırsla, gün geldi ortaokul, lise öğrenimini yıllarca erteledi, dağlarda mücahit oldu…

banner134
   O günlerin onbiri, on iki yaşlarındaki çocukları vatan sahibi olmak için, yer altı kurtuluş teşkilatları kurdular… ve bir gün vatanlarına kavuşma azmi ve inancı ile direndiler savaştılar. İşte bu kitap, bu çılgın savaşçıların özgürlük maratonlarından seçilmiş gerçek yaşam öyküleridir…” ifadeleri yer alıyor.

    Yazar, samimi bir dille kaleme aldığı “Anılarla Vatansızların Zaferi” kitabın da kaleme aldığı anlılarını belge ve fotoğraflarla destekliyor.

   Büyük bir emek ve çaba ile hazırlanan eser, Kıbrıs ve Türkiye’deki kitap evlerinde raflardaki yerini alırken, sosyal medya üzerinde de satışa sunuldu. 

  

Hasan ÖZBAFLI kimdir?

   Özbaflı 1946’da Baf’ın kalkanlı köyünde doğdu. 1963’de savaşın başlamasıyla birlikte Kıbrıs Türk Mücahit Ordusuna katıldı ve beş yıl mücahitlik hizmeti yanında 1965-67 yılları arasında Poli’de ve Akarsu köyünde öğretmenlik yaptı. Burslu olarak yüksek kimya mühendisliği eğitimi için Türkiye’ye gitti. Ankara’da öğrenci hareketleri içinde yer aldı. Fen Fakültesi Kıbrıslı Öğrenciler Birliği Başkanlığı yaptı. 74 Kıbrıs Barış Harekat’ından sonra ekonomik altyapı çalışmalarında aktif görev aldı. Arkadaşlarıyla birlikte Kıbrıs Türk Kimya Mühendisleri Odası’nı kurdu. Zeyko Zeytin Yağ ve Margarin Sanayi’nin kuruluşunu organize etti, ilk genel müdürü oldu. Toplumcu Kurtuluş Partisi’nden 1981’de milletvekili seçildi. Kurucu Meclise girdi ve KKTC’nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Cumhuriyet Hükümeti’nde ilk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu. Sanayiciyle kimliğiyle tanınan Özbaflı evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
GUNER ERKOSE
GUNER ERKOSE - 1 hafta Önce

BU KITABI OKUYAN KIBRIS TURKUNUN FEDAKARLIGINI GORSUN VE GELECEGIMIZIN TURKIYENIN YANINDA OLDUGUNA INANSIN. YARINKI SECIMLERDE DE TATARI SECSIN.
KIBRIS TURKUNUN VARLIGI TURKIYEDEN GECER

VICENÇ RAMON DANIS
VICENÇ RAMON DANIS - 1 hafta Önce

LONG LIVE TO THE TURKISH CYPRIAN HOMELAND.

SIRADAKİ HABER

banner75