Hatıralarla dolu valizler

banner37

Hatıralarla dolu valizler
banner90
banner99

   Seyahat denince ilk akla gelen eşya bavul olur… Yenilikler oldukça, teknoloji devreye girince bavullar da gelişti ve değişti…

   Ancak eski bavulları veya valizleri unutmak mümkün değil… Eski dönemleri anlatan sinema filmleri, tarihi diziler ve albümlerimizde yer alan bazı fotoğraflarda şimdi bize nostalji yaşatan bavulları görmek mümkün.

   Tahta valizler en meşhur olanlarıdır. 3-4 farklı boyları olan tahta valizlerin kullanımı çok eski yıllarda başlar. Daha sonra deriden veya kumaştan, daha yumuşak, iki taraftan kemerli valizler kullanıldı. Bu valizlerin çok çeşitli renkleri vardı. Bordo renklileri revaçta olanlardı.

  

Tahta bavullarda bu imkan yoktu ama deri ya da kumaş türü olanlar tıka basa eşya doldurulduğunda, etrafını saran ya da iki yan kısmında bulunan kemerleri bağlamak bir hayli güç olurdu. Hatta, aşırı yükten bavulun kemerinin yırtıldığı da olurdu. Yolculuk esnasında bu nedenle zorlu zamanlar geçirenler çoktu.

   Bu nostalji kokan bavullar ve valizler de artık değerlendi. Birçok evde, işyerinde veya mekanları süsleyen eski valizlerin, bazısı restore edilip farklı bir eşyaya da dönüştürülüyor.

   Araştırmalarda şu bilgiler yer alıyor:

banner134
   1153 yılında Filistin topraklarında Haçlı Seferleri sırasında silahların, mızrakların taşınabilmesi için en basit, tekerlekli bavullar oluşturuldu. 1596 yılında ise İngilizce “luggage” kelimesi oluşturuldu. ‘lug’ ifadesi sürüklemek anlamına geliyordu.

   1800 yılında bavul günlük hayatta daha fazla yer almaya başladı. İşe giden insanların yanında da dahil olmak üzere birçok yerde kullanıldı. Genelde inek derisinden yapılıyorlardı ve seri üretim olmadığı için çok pahalılardı.

   1870 yılında su geçirmez bavullar icat edildi. Bunu icat eden Moynat adlı bir bavul yapıcısıydı. 1870'li yıllarda Louis Vuitton tarafından kare bavullar icat edildi. Böylelikle gemiler gibi çeşitli alanlarda kolayca taşınabiliyordu.

   1900'lerin ortasında ise bavullar sadece kıyafet taşımaktan fazlası anlamına geliyordu. Sigara taşımak için, kamera taşımak için, birçok eşyayı taşımak için kullanıldı.

  1970’lerin başında uçuş görevlileri geçici olarak katlanabilen, uçakta bagaj istiflenmesi kolay tekerlekli taşıyıcılar kullanmaya başladı. Bernard Sadow, Aruba'ya yaptığı yorucu bir aile gezisi sonrası, bavula tekerlek takılması fikrini edindi.

   1960-70’ler civarı bavul üreten isimler çoğaldı ancak yaygın olarak kullanımı hemen sağlanamadı çünkü bu ağır bavullar ahşap, deri ve çelik malzemedendi, taşıması zordu. Zamanla bu geliştirildi ve değiştirildi.

   19. yüzyıla doğru gelindiğinde bavul tanıdık forma yaklaşarak modernleşti. Sağlam, iyi inşa edilmiş antika bavullar sert hava koşullarına, asfalt yollara dayanarak yıllarca kullanımda kaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75