Hayali gerçek oldu

banner37

Daha önce bu sayfadan “Öykülerime bir şans verin” diyerek yayınevlerine seslenen Ahmet Şimşek’in sesine Işık Kitabevi kulak verdi

Hayali gerçek oldu
banner90
banner99

   Ahmet Şimşek, geçtiğimiz yıl 7 öyküden oluşan “Hammurabi” ismini verdiği ilk ciltsiz kitabını kendi imkanlarıyla okuyucuyla buluşturdu.

  Turuncu renkli kitapçık ciltsiz ve gösterişsizdi…

  Aslında Şimşek’in gönlünden geçen, yayınevlerinin desteğiyle, öykülerinin profesyonel bir basım evinde ciltlenip satışa sunulmasıydı ama bu olmadı.

   Genç yazar olumsuzluklara rağmen yılmadı ve 2019’da öykülerinin bir kısmını kitapçık haline getirdi.

   “Öykülerime bir şans verin” diyerek yayınevlerine bu sayfadan seslenen Şimşek’in hayalini Işık Kitabevi gerçekleştirdi.

   Şimşek’in öyküleri, profesyonel anlamda ciltlenerek kitaplaştırıldı.

   Kitap bugün en seçkin kitap mağazalarının raflarında yerini aldı… Şimşek hayallerinin gerçek olmasının verdiği mutluluğu yaşıyor.

banner134
Ahmet Şimşek ile söyleşi…

   Kitapçığın çıktığı günlerde Şimşek’le sohbet etme fırsatım olmuştu.

   Şimşek öykülerinin bugüne kadar yurtiçi ve yurt dışında birçok gazete ve dergide yayımlandığını ama KKTC’de böyle bir imkanın olmadığını belirtmişti.

   Yazılarını daha büyük kitlelere ulaştırmak ve ölümsüzleştirmek için öykülerini bir kitapta derlemeye karar veren Şimşek, başvurduğu yayınevlerinden hep olumsuz cevaplar aldığını söylemişti.

   Öyküleri ilk çıktığında “Ayraç” sayfama konuk olan ve “Öykülerime bir şans verin” diyerek çağrıda bulunan Şimşek şöyle demişti:

    “Açıkça söylemek gerekirse, insanlar öykülerime bir şans versin istiyorum. Türkiye'de defalarca öyküm basıldı ama Kıbrıs'ta bu konuda pek bir fırsat bulamıyorum. Keşke edebiyat dergileri artsa. Hiç olmazsa var olan yayınevlerine destek olunmalı. Herkes ekonomik daralmadan bahsedip duruyor. Yayınevleri doğal olarak satacağı garanti bilindik yazarları tercih ediyor ve benim gibi ‘yeniyetmelere’ fırsat kalmıyor. İnsanlarla canı gönülden paylaştığınız bir şey var ve bu görülsün istiyorsunuz. Ben de insanlar öykülerimi okusun istiyorum”.

   Işık Kitabevi tarafından yayımlanan öykü türündeki “Hammurabi” kitabı 123 sayfa. Tanıtım bülteni ise şöyle:

   “Elinde benim gibi hiçbir şeyi kalmayanlar geçmişe dönüp bakma ve ilerisini görememe hastalığına yakalanırlar”.
   Hammurabi öykülerinde, aynı isimde eski hükümdarın kanunlarını fiziksel olarak değil de zihinsel bir ceza olarak uygulanıyor. Öykü kahramanlar geçmişte ettiklerinin cezasını kabuslara hapsolarak, travmatik hatıraları tekrar tekrar yaşayarak ödüyorlar.
   “Her öyküde bir duygu ya da durum ön planda ve sizi o duyguyla ilgili kendi mental hapishanenizle yüzleşmeye itiyor”.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75