Hollywood’un diğer kapısı: Ouarzazate

banner37

Hollywood’un diğer kapısı: Ouarzazate
banner99

Ouarzazate, Atlas Dağları’nın doğusunda Sahra Çölü’ne doğru açılan bir kapı durumda. Bundan dolayı buraya ‘çöl kapısı’ denmekte.

Berberilerin bu bölgenin yakınına kurdukları kasabalar gerçekten izlemeye değer nitelikte. Özellikle Aït Benhaddou kasabası.

UNESCO dünya mirası listesinde yer alan bu kasaba eski kervan ticaret rotası üzerinde. Özellikle bu toprakların en muhteşem kerpiç işçiliğinin şaheseri konumunda.

banner134

   Bu kasabayı daha da bir önemli kılan Hollywood sinemasına ait film stüdyoları. Hollywood’un kesinlikle hayran olduğu bu ülkede bir çok film çekilmiş. Nil'deki Elmas, Gün Işığında Suikast, Musa, Kundun, Lejyoner, Kleopatra, Gladyatör, Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra ve Cennetin Krallığı, Arabistanlı Lawrence ve dünyaca meşhur Game of Thrones’un de içinde bulunduğu film ve diziler burada çekildi.

Özellikle çölün mistik atmosferini buram buram hissettiğimiz bu yerde, çekilen tüm filmlerin sahneleri bir bir gözümüzde canlandı.

Bu bakir topraklar diğer dünya sineması içinde bir çekim noktası konumunda.
   Dünyanın belki de en büyük film stüdyosu olan Atlas Film Stüdyosu zorlu çöl havası altında ziyaretçilerini beklemekte. Turistlerin uğrak noktalarından olan bu film stüdyosuna girdiğinizde (her ne kadar yapayda olsa) sizi et eve kemiğe bürünmüş bir tarih karşılamakta. Bir tarafınız yüksek antik Mısır medeniyeti bir yanınız Roma İmparatorluğu’na ait yapılar. Aynı zamanda günümüze ait araçlar... Düşünün öyle bir yer ki tarihin tüm halkaları bir biri içine geçmiş, zaman tamamen durmuş durumda.


     Çöl güneşinin kasıp kavurduğu bu stüdyolar yaşayan canlı gibi sürekli kendisini yenileyip değişmekte. Sinema sanatı bu çorak topraklarda muhteşem bir çiçek gibi açarak tüm dünyaya esin kaynağı olmakta.
      Gezmeyle kalın…


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75