banner6

İçe dönüklük

banner37

İçe dönüklük
banner150 banner151 banner143

Psk. Ayla KAHRAMAN
 


Yaradılış denilen bir gizemle beraber doğuyoruz. Kimimiz çalı kıpırtısına oynamaya hazır iken kimimiz için içsel dünyanın derinliklerine dalmak doğal bir özellik olabiliyor.

Farklıyız ve farklılıklarımız dünya ile olan uyumumuzdaki başarıyı etkileme gücü taşır.

Utangaç bir öğrenci, bildiği bir konuda el kaldırıp konuşmaktan kaçınırken; girişken, dışa açık bir başkası, bilip bilmediğine aldırmadan öğretmeninden söz hakkı isteyebilir.

Bunlar, kişilikler açısından doğal durumlardır ve yanlış veya doğru olarak değerlendirilmezler.

Ancak; içe dönük, biraz çekingen veya hafiften utangaç birisinin kendi öz değerlerini, beklenti ve isteklerini dile getirme becerisi düşüktür. Bu da pastanın diliminden alacağı payı azaltmakta, hakkını elde etmesini engelleyebilmektedir. Bunun yanında, sosyal veya iş yaşamında daha tedirgin ve harekete geçmekte isteksiz olabilmektedir.

Kişinin harekete geçmesinin engeli, kendi yapısından kaynaklandığında, bununla baş edebilme gücü azalır. Suçluluk ve kendi bütünlüğüne kusur bulma eğilimi nedeni ile, stresle baş edebilme becerisi düşer. Daha hassas ve korumasız hisseder. Yaralanmaya açıktır ve başka insanların onunla ilgili düşüncelerine gereğinden fazla önem verir.

Bu durum, yaşamın her alanını etkileme gücü taşır. Özellikle zamanımız, parlak ve içi boş egoların piyasa zamanıdır ve biraz çekingen, içe dönük bir yapınız varsa; hak ettiğinizin veya çalışmanızın karşılığını alabilme olasılığınız düşüktür.

Bu durumu yaşayan ve bundan kurtulmak için pek çok yolu deneyen insan sayısı oldukça fazladır. Psikoterapi teknikleri de bu konuda oldukça popüler ve çözümleyicidir.

İçe dönük kişiler; eksikliklerini, yetersizliklerini düşünerek, sıkıntı yaşarlar. Üstelik yaşadıkları stresi başka insanlara sezdirmemek için de kendilerini yorarlar. Güçlü, yetenekli veya üstün özelliklerini görmezler, dikkate almazlar.

Stres. Yaşamın kaçınılmazıdır. Bizi memnun eden, hoşluk duygusu yaşamamıza neden olan, güçlü ve başarılı hissettiren her neden; aynı zamanda stres yaratabilme gücü taşır. Ve gerçekte, içe dönük birisi iseniz, sizin stresiniz başkalarından çok fazla ve çok derinde olabilir. Bu durumda, stres yönetimi, içe dönük kişi için çok değerli bir işlemdir.

Beklenmedik her yeni, içe dönük kişi için bir sınav niteliğinde olduğundan; yeni durumlara uyum gösterme sürecinde, yalnız kalmaya ihtiyaç duyar. Bu yalnızlık, zorlanmalara karşı, güçlenmesi için gereklidir.

Başarılı geçmiş bir iş gününde veya sosyal etkinlikten sonra da yalnız kalmaya ihtiyaç duyar. Kendine zaman ayırması, dinlenmesi ve rahatlaması için bu gereklidir.

Yalnız kalmaya duyulan arzu bazen içe dönük kişinin sosyal yaşamını engelleyebilir. Bu hassas bir noktadır. Başka kişilerle ilişkiler sürerken, kişisel alana duyulan ihtiyaç da dikkate alınarak bir denge kurulmalıdır.

Başkaları ile sosyal ve kültürel ilişkiler kesilmemeli ancak taşınamayacak kadar aşırı da olmamalıdır.

Bunun yanında, sanat, müzik, doğa sporları, evcil hayvan edinme, meditasyon, yoga gibi etkinlikler de içe dönük kişinin stres ile baş edebilme yollarını kolaylaştırır.

İçe dönük kişiler, entelektüel birikim açısından zengindirler. Kitap okumaya ve diğer kültürel faaliyetlere yakın bir iç bakışları vardır. Bunları değerlendirebilecekleri alanlar rahatlamalarını ve kendilerine güvenmelerini sağlayacaktır.

İçe dönüklük, kişiye, az konuşma ve çok dinleme becerisine yönelik bir zenginlik katar.

Dış dünyaya atılan bir adım, aslında içe dönük kişinin dünyaya kattığı bir zenginliktir.


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110