banner6

İlişkiler gün ışığı ister

banner37

İlişkiler gün ışığı ister
banner150 banner151 banner143

Psk. Ayla KAYRAMAN
 


Gizlilik, her daim, bir ilişkide itici kuvvetlerin başını çeker.

Gizli-saklı veya yasak bir şeyler yapmanın yarattığı haz; özellikle aşk ve cinsellik ilişkilerinde önüne geçilmez bir çekicilik taşır.

Öyle ki kişi kendini, ilişkiden geri alamaz. Yaşanılan duygusal coşkunun kuvveti, aklın kuvvetini aşmıştır, çünkü.

Bu nedenle gizli ve yasak bir ilişkinin, gün ışığına çıkmadan bitme olasılığı düşüktür.

Gün ışığı derken, ilişkinin duygusal, sosyal ve kültürel boyutlarının toplum dinamikleri içinde yaşanma durumundan söz ediyorum. 

Partnerlerden biri, esas ilişkisini koruma kaygısı ile, kaçak ilişkiyi sonlandırabilir. Ancak bu güçlükle gerçekleşen bir karar olur. Gizliliğin yarattığı çekicilik bedensel ve duygusal hazları, artırmaktadır, çünkü.

Hatta bazen kadın ve erkek; gizli aşkları ve gün ışığındaki ilişkilerini kıyasladıklarında, ikisini de istediklerini fark ederler.

Ve bazen, bir kalbin iki kişiye verilebileceğini sanırlar.

Ne çok yanılgı.

Oysaki günışığı, yaşanılan ilişkinin ne olduğunu, nereye gittiğini, hangi gereksinimleri karşıladığını görebilmenin tek yoludur.

Gizli saklı yıllar geçer ve bir gün ilişki açığa çıkar. Açığa çıktığında, güneşe uğramış kar tanesi gibi erir, gider.

Bildiğiniz gibi, hazların doruğuna varmak uğruna, insanoğlunun yapacaklarının sınırı yoktur.

Gizli ve yasak olanın verdiği hazzın ölçülemez yükseklikte oluşu; bazı kişilere, yaşadıklarının çok özel ve zor bulunur olduğunu düşündürtür. Öyle ki, bu kişiler, yasak aşkları için, bilinen yaşamlarını hallaç pamuğu gibi savurmaktan çekinmezler. Çocuk, çoluk, aile, sosyal yaşam bir kenara itilir ve karanlıklarda yaşanan aşk, gün ışığına çıkarılır.

Sonuç, çoğu zaman hüsran vericidir. Bir süre sonra hazzın üst doruklarından yere çakılmakla kalmazlar, gün ışığının azizliğine uğrayarak, birbirlerinden sakladıkları benliklerine bakakalırlar. Pişmanlık, acı ve gözyaşına teslim olmak veya her şeye rağmen yola devam etmek için bir başlangıç aramak. Gelinen durum, böyle bir eksi noktadır işte.

Bazı kişiler ise, gizliliğin, yasak olanın anlamını çözmüştür. Partner gün ışığı mı istiyor, ilişkiyi bitirir ve başka arayışlara yönelir. Günümüz dünyasında, sanırım bu tür terk edişler daha fazla. Neden derseniz, romantik aşk, her rauntta yere serilmektedir, çünkü. Aşıkların, aşırı duygusallığa tahammülleri kalmadı.

Gizli ilişkiler için elimizde, yoğun bir karamsarlıktan başka bir şey yok mu?

Elbette, var. Her gizli ilişki, bir ihaneti barındırmaz ki. Aşk gelişmek için, başlangıçta yalnızlığa ihtiyaç duyar.

Her ilişki başladığında, bir süre gizlilik isteyebilir. Çift; ilişkinin doğal gelişme şansı için, dış dünyadan uzak kalması ihtiyacı içindedir. Bu bir noktaya kadar anlaşılabilir, üstelik ilişkilerin başlangıcında, gerekli olduğu da düşünülebilir.

Ancak, iki başlı bir ilişki, ısrarla gizli devam ediyorsa, aslında aynı yerde duruyor demektir. Belki bazı arkadaşlar biliyorsa ve “uzatmalı” kategorisine yerleştiyse, o ilişki de yerinde saymaktadır.

İlişkiler, zamanın akışı gibidirler. İleri giderler. Sürekli bir dinamizm içindedirler.

Partneriniz sizi çok seviyor olabilir. İlişkinin durağanlaştığı, gizliliğe takılıp kaldığı noktada çekip giderseniz, peşinize de düşebilir. Sizi geri isteyebilir.

Sizi sevdiğine inanırsınız. Geri istemesi de bunu gösterir. Ancak bu, size verebilecek bir şeyleri olduğunu göstermez. Sizin için riske girecek mi, ilişkinizin zamanın akışındaki duraklardan geçmesinisağlayacak mı, bunlar belli değildir.

Kız kardeşiniz ile tanışır ama anne babanızla tanışmaktan veya ailelerin tanışması için plan yapmaktan kaçınır. Sizinle mutludur, sizi sevmektedir ve takıldığınız noktada, “böyle daha iyiyiz” yanılsamasına düşüverirsiniz.

Sizin ilişkinizde de gün ışığı yoktur.

Evet, kadın ve erkek; eş ve eşdeğerdir. Ama her ikisinin ilişkiye yönelik görev ve sorumlulukları farklıdır. Bu farklılıklar uygulandığında, kadın ve erkek tamamlanır.

Kadına düşen var, erkeğe düşen var. Kültürel yapının zorlamalarına aldırmasanız bile, sevdiğiniz erkekten veya kadından bekledikleriniz vardır.

İşte gün ışığı bu noktada değerlidir.

Sevdiğiniz, gün ışığına çıkmaya hazır mı?

Yoksa gizli kapaklı ilişkinize romantik çerçeveler çizmeye mi devam etmektedir?

Sizin için, ilişkiniz için risk almaya hazır mı?

Yoksa, hala “geçmişin yaraları” falan zırvalarıyla mı konuşuyor? Kocaman yaşına rağmen, ergenlik oyunları mı oynuyor?

İlişkinizin yerinde saydığını görmek yerine; onu oyuna getirip zincirlemeye çalıştığınızı mı söylüyor?

Şimdi, bu ve buna benzer sorulara vereceğiniz yanıtlar çok basit bir soruya gitmenizi sağlayacaktır.

Sevdiğinizi düşündüğünüz kişi, bu çabaya değer mi?


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110