banner6

İlkbahar çiçeği; “Kalanşo”

banner37

İlkbahar çiçeği; “Kalanşo”
banner150 banner151 banner143

   Kalanchoe çiçeği bakımı, kalanchoe rengarenk çiçeklere sahip, fazla yer kaplamayan, oldukça kolay bakılan bir saksı çiçeğidir.

   Kalanchoe bitkisi Türkçe’de bilinen adıyla “Kalanşo” renkli çiçekleriyle mevsimin en sevilen bitkileri arasında yer alıyor.
   Kalanşo bitkisi turuncu, pembe, beyaz, sarı gibi renkte açan çiçekleriyle evlere yakışan en güzel bitkilerden biridir. Sukulent ailesine aittir.
   Aydınlık ve havadar ortamları çok sever. Eğer ev içerisinde bakılacaksa mutlaka düzenli havalandırılan bir oda tercih etmelisiniz. Ayrıca ısıtıcı kaynaklardan uzak bir noktada bakmalısınız (kalorifer, soba gibi). Aydınlık ortam olarak filtrelenmiş gün ışığı tercih etmelisiniz.
   Kalanşo çiçeklerini sonbahardan ilkbahara kadar açar. Fakat yazın çiçek açmaya bir süre ara verir. Sıcaklardan hoşlanmayan bir bitkidir.
   Çiçek suyu sevse de, fazla su verildiğinde küser. Her zaman aynı sulama ölçeği kullanılmalı ve ikinci sulamaya kadar toprağının kuruması beklenmelidir. Yazın haftada iki defa, kış geldiğinde bir defa sulama yapılmalıdır. Genel olarak suya az ihtiyacı olur. Ancak verilen suyun toprağın her yerini ıslatması gerekir. Kışın oda sıcaklığında suyla sulama yapılmalıdır. Toprağın alkali olması için en az iki gün dinlendirilen çeşme suyuyla ya da içme suyuyla sulanması uygundur. Yazın toprağın yüzeyi kuruduğunda, kışın tamamen kuruduğunda sulama yapılmalıdır.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110