İnandı, çok çalıştı ve ilk albümünü çıkardı: ‘Neredeyim?’

banner37

Kerem Yağmur, ilk rap türü müziğini 13 yaşında amatör olarak kayıt altına aldı. O günden sonra, daha çok çalışıp kendisini bu alanda geliştiren Yağmur, emeklerinin karşılığını aldı

banner87
İnandı, çok çalıştı ve ilk albümünü çıkardı: ‘Neredeyim?’
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ

Kerem Yağmur, rap müzik hayranı… 20 yaşında olan ve Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde okuyan Yağmur, ilkokul, ortaokul, lise dönemlerinde hobi olarak tiyatro, müzik, resim, fotoğrafçılık ve daha birçok sanat dalıyla ilgilendi ama tiyatro ve müzik hayatının hep vazgeçilmeziydi.

   Yağmur, katıldığı aktivitelerde sanatın zenginliğini keşfettiğini ve bugün kendisine büyük faydalar sağladığını ifade etti.  Müziğin kendisini başarıya götüren ilham kaynağı olduğunu belirten Yağmur, özellikle rap türündeki müziğe ilgi duyduğunu vurguladı.

   13 yaşlarında kendi merakı ve çabalarıyla ilk rap müziği kaydını yaptığını belirten Yağmur, amatörce olan ilk kaydının onu çok hırslandırdığını söyledi.

   Yağmur, bugün azimle elde edilen başarının mutluluğunu yaşıyor. Profesyonel olarak 5 rap şarkının yer aldığı “Neredeyim?” isimli albümü the Jammin’ Recordz etiketiyle çıkardı.  “Söyleyin Onlara”, “Neredeyim?”, “Yıldızlara Doğru”, “Olmuyor İşte”, “Yok” isimli şarkıların tarzı birbirinden farklı.

   Albüme destek vermek isteyen rap severler, Spotify, iTunes, Amazon Music, Apple Music gibi bütün dijital platformlardan albüme ulaşabiliyor.

   Yağmur, müziğe olan ilgisini, “Neredeyim?” albümünü ve gelecek planlarını KIBRIS Ekran için anlattı.

  

Yağmur: Müzik en büyük ilham kaynağımdır

    Sanatla iç içe büyüyen Kerem Yağmur, tiyatro ve müziği ilk başlarda hobi olarak görse de en çok bu alanlar da eğitimler alarak kendini geliştirdiğini belirtti.

   Yağmur, bunun sebebini ise şöyle anlattı:

   “Tiyatroya çok küçük yaşta başladım. Uzun yıllar farklı yerlerde gerek amatör gerek profesyonel eğitimler alarak kendimi geliştirdim. Tiyatro sayesinde sahne deneyimleri kazandım ve birçok farklı insan, karakter tanımış oldum. Bana ciddi şekilde özgüven kazandırdı ve ekip çalışmasının ne demek olduğunu daha iyi anlamış oldum.

  Müzik ise tamamen hayatımın bir parçası gibi. Kendimi bildim bileli sürekli müzik dinlerim, her saniyemi müzikle geçiririm. Fotoğraf-video çekimi, çizim veya tasarım yaparken bile müzik en büyük ilham kaynağımdır”.

   Yağmur, bu iki sanat dalının kendisine farklı değerler kattığını ve büyük izlenimler bıraktığını ifade ederek, kendini geliştirdiği müzik türünün ise ‘Rap’ olduğunu söyledi.

   

İlk albümün heyecanı…

   Yağmur, geçtiğimiz aylarda çok küçük yaşlarda severek dinlediği ve bu alanda kendini geliştirdiği Rap müzik türündeki ilk albümünü dinleyiciyle buluşturmanın heyecanını yaşadı.

   “Neredeyim?” isimli albüm, the Jammin’ Recordz etiketiyle çıktı. Albümde birbirinden farklı tarzda 5 adet şarkı var. İsimleri sırasıyla; “Söyleyin Onlara”, “Neredeyim?”, “Yıldızlara Doğru”, “Olmuyor İşte”, “Yok”.

   Yağmur, albümün isminin doğuşunu hikayesini ve bu yolculuğun nasıl başladığını şöyle anlattı:

   “Albümün adının “Neredeyim?” olmasının sebebi tamamen kişisel bir tercih değil aslında. Albümü yapma kararı aldığımda buna ilk sebep olan şey, bir konserden sonra seyircilerden birisinin benim yanıma gelip; “Abi eski şarkılarını dinledim hepsi harikaydı ama uzun süredir üretmiyorsun, neredesin? Ne zaman geri döneceksin?” demesiydi.

   Daha sonra bu boşluğu düşünürken KKTC vatandaşı olarak yaşadığım birkaç zorluk beni düşünmeye sevk etti. Benim gibi olan birçok genç arkadaşım var. Tanınmayan bir ülkede yaşayarak, burada çabalayarak bir yerlere gelmeye çalışan ve bunu hak eden birçok yetenekli insan var. Bütün bunları düşünerek çıktım aslında bu yola.   

   Albümde farklı tarzların olması ise tamamen kişisel tecrübe edinmek adına oldu ve adamızda çok az ilgi duyulan Rap müzikte çok farklı tarzlarında var olduğunu göstermek istedim”.

   Albüme destek vermek isteyen rap severler, Spotify, iTunes, Amazon Music, Apple Music gibi bütün dijital platformlardan albüme ulaşabilir.

“Biz de varız!”

   Çok küçük yaşta tanıştığı ve neredeyse rap müzik türüyle büyüdüğünü belirten Yağmur, “Çocukluk zamanları pek tabi çevremdekilerden, duya duya bu müzik türü beni de içine çekti” diyerek bu alandaki ilk tecrübesini paylaştı:

   “Şu an Türkiye’de çok fazla gündemde… Uzun yıllardır takip ettiğim için Rap müziğin nasıl zorluklardan geçtiğini çok iyi biliyorum. Lise hayatımın başından beri rap müzik üretmeye çalışıyordum. İlk kaydımı aslında 13 yaşımda almıştım. Çocukça ve basit bir parçaydı fakat ilk deneyimimdi.

   İlk yayınlanan şarkımı 15 yaşındayken yaptım. Yıllarca okuyarak, çalışarak ve bir şeyler deneyerek kendimi geliştirdim”.

   Yağmur, yaşadığı bu deneyimden sonrasında ilk olarak amatör bir grup kurduklarını, ama bugün profesyonel anlamda işlere imza attıklarını anlattı:

    “NorthSide olarak gurubu ilk kurduğumuzda 3 kişiydik. Amatör şekilde üretim yapıyorduk ama bunlar bizlere hep tecrübe oluyordu. Daha sonra bu sayımız 5’e kadar yükseldi. Daha fazla ilerleme isteğimiz doğrultusunda the Jammin’ Recordz ile tanıştık. Birlikte bir ekip olduk profesyonel işler yapmaya başladık.

   Şu an ben de dahil olmak üzere 8 kişiyiz. Sahne adlarımız ise; Negro, Oneblood, Şad, Dose, Blood, Jacy, Viz ve Yankı. Bütün müzik alt yapısı, görüntü ve yayınlama işleriyle Ahmet Karagözlü (Negro) ilgileniyor.

   The Jammin aslında bizim kalemiz gibi bir şey. Bütün adaya rap müziği buradan duyuruyoruz… Kıbrıs’ın kuzeyinde biz gençler olarak, “Biz de varız!” diyoruz.

   Burada kayıtlarımızı alıp, birlikte vakit geçiriyoruz. Hepimiz bir aileyiz ve öyle olmaya devam edeceğiz”.

“Hedeflerim her zaman yıldızlarda”

   Yağmur, bugün müziği her ne kadar severek yapsa da bu onun için bir hobi olduğunu ifade ederek, gelecekle ilgili hedeflerini anlattı:

   “Şu anda okumakta olduğum bölüm görüntü işleri üzerine ve en büyük hedefimde bu yol üzerinde.

   Hayat herkesin karşısına farklı yollar farklı seçenekler çıkarabilir. İleride çok büyük bir rap müzik sanatçısı da olabilirim, çok büyük bir yönetmende ya da hiçbiri olamam.

   Yine de hedeflerimi her zaman yıldızlarda tutarım. Onlara ulaşmak için yılmadan ilerleyeceğim.

   Bu yüzden eğer bir gün onlara ulaşamayacak olsam bile elbet bir şekilde yükseklerde olacağım ve yolun sonunda vardığım yer, olmak istediğim yer olacak”.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75