İnsanların hayatına ‘neşe’ katmak istiyor

banner37

Bandabulya’da atölyesi bulunan Yena Hacışevki, insanların hayatına neşe katan oyuncaklar ve flütler üretiyor

İnsanların hayatına ‘neşe’ katmak istiyor
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ


Oyun ve Flüt üreticisi Yena Hacışevki ile özdeşleşen Aşk flütü, herkesin ilgisini çekiyor.


Malzemesi kamış olan el yapımı flütler, 5 yıldır Bandabulya’da yer alan aşk, mutluluk ve neşe yansıtan Atelierkabuk atölyesinde üretiliyor.


Atölyede sadece flüt çeşitleri yok, kendi tasarladığı ve ürettiği ev oyunları ile annesinin tığ ile işlediği kuklalar da burada satışa sunuluyor.

Flütler, tek veya çift kişilik olabiliyor. İsteğe göre yakılarak veya boyanarak süslenen blok, yandan üflemeli ve kolye flütler özel günlerde hediye olarak da tercih ediliyor. 

Üretici Yena Hacışevki, 1985’de Lefkoşa’da doğdu.Liseden sonra Antalya’da Arkeoloji bölümünden mezun oldu.İtalya’da Arkeolojik Malzemelerin Restorasyonu bölümünü bitirdikten sonra 2011’de Kıbrıs’a geri döndü. Kısa bir süre Turist Rehberliği yapan Hacışevki, boş zamanlarında ev oyunları ve kamıştan flüt üretti.

Ürettikleri evin dört bir yanını doldurunca, çevresindekiler “artık bir dükkan açma vakti geldi” demeye başladı ve 5 yıl önce Bandabulya’da atölyesini açtı.

Üretim hiç durmadı


Yena Hacışevki, 2017 yılında 48 metre uzunluğunda ilk el yapımı flütünü üretti.


‘Why Not?’ Türkçe manasıyla ‘Neden olmasın?’ etkinliğinde, 190 kişiyi bir araya getirerek bir nefesten tek ses çıkarmayı başardı. Lokmacı sınır kapısında gerçekleşen ve büyük ses getiren bu etkinliğin amacından söz eden Hacışevki, “Bizi hayatta tutan birincil unsur olan nefesin zamanın ötesinde geçmiş, gelecek ve bugünde de bizi birbirimize bağladığını hatırlatmak ve soluduğumuz havayı notalara gizleyip, onu diğer duyu organlarıyla da algılanabilir kılmayı amaçladım” şeklinde konuştu.


Covid-19 dolayısıyla ülke olarak izole olduğumuz dönemde, atölyesini açamayan Hacışevki, işler durmasına rağmen üretme sevdasıyla evinde çalışmalarına devam ettiğini, elinde var olan malzemeleri kullanarak, kendi yaratıcılıklarını keşfettiğini ve yeni oyunlar ürettiğini anlattı.


Hacışevki, tek fark bu kez ürettiklerini atölyesinde değil teknolojinin avantajlarını kullanarak, internet üzerinden müşterileriyle buluşturduğu söyledi.


Şu an yavaş yavaş açılımlar olduğunu ve kendisinin de atölyesini açtığını belirten Hacışevki, “Bandabulya’yı ziyaret edenlerin sayısı çok az. Gelenlerde daha çok manavları ziyaret ediyor. Esnaf büyük sıkıntı içinde, onları görünce şikayet edesim gelmiyor” dedi.

Öğretici oyunlar


Hacışevki, her şeye rağmen ayakta durmaya ve üretmeye devam edeceğini belirterek, bir grup arkadaşıyla Kıbrıs kültürünü öğretici bilgilendirici masa oyunları, doğada oynanabilecek oyunlar üzerinde çalışmalar yapıyor.Masalar üzerine resmettikleri satranç veya buna benzer oyun masalarını insanların yaşam alanlarına yerleştirerek onlara neşe katmak istiyor.

Kamıştan yaptığı ve aşk flütü olarak bilenen flütün ismini “yenasflute” olarak tescil ettiren Hacışevki, bu sayede yurtdışı bağlantılar kurmayı hedefliyor.

Flütlerin yapım aşaması


Yena Hacışevki, kişiye özel veya özel günlerde hediye olarak tercih edilen flütlerin yapımını anlattı:


“Ana malzemesi kamış… Kamışlar genellikle mart sezonunda toplanıyor. Kullanıma hazır hale gelmeden önce gölgede daha sonra ise birkaç gün güneşte bekleterek kurumasını sağlıyorum. Köy köy dolaşırken bir çok kamış türüne rastlıyorum.Ama ben flütlerimin yapımında kalın, geniş boğum, aralıklı kamışları tercih ediyorum.İki kişinin çalacağı flütler ile tek kişinin çalacağı flütleri farklı boyutlarda kesip hazırlıyorum.Herkes için aşkın tanımı değişiyor.Bu nedenle flütlerin boyutları da değişiyor.

Boyutlar farklı olduğu zaman notalar ile seslerde değişiklik oluyor. Bu hizmeti insanlara tek ses ve tek flüt olarak vermek yerine, kendi aşklarını anlatabilecekleri sesleri araştırarak (deneyerek) keşfetmesini sağlamak istiyorum. Aşk flütünü kamış üzerinde iki flütü bir araya getirerek oluşturuyorum. Çiftler karşılıklı aynı anda üflediğinde uyum içerisinde farklı ses elde edebilmek için bir tarafta notaları eksik yapıyorum.

Kamışlarımı flüte dönüştükten sonra, doğal koruyucu olan minesini alıp, su bazlı boyalarla boyuyorum.Önceden kafamda tasarladığım veya müşterinin özel isteğine bağlı olarak motifler çiziyorum.Bu aşamada ise yakma işlemi veya asetatlı kalem kullanıyorum.En son ise vernik atarak, boyama işlemini tamamlıyorum”.

banner134

“…Arayış ve keşif oyunu”


Tek veya çift kişilik hazırlanan blok, yandan üflemeli ve kolye flütlere genç-yetişkin herkes ilgi duyuyor. Hacışevki, öğretmenler ile öğrencileri birbirlerine yakınlaştırmak ve sosyal aktivite yapabilmelerini sağlamak için çift kişilik flüt tercih ettiklerini belirterek, “İsrail’de görevli olan bir Alman öğretmen, öğrencilerine barışı anlatmak için atölyemden bir flüt seçtiğini hatırlıyorum ve bu beni çok etkilemişti” diyerek ürettiği flütleri yurt dışında da satışa sunmak ve daha çok insana ulaştırmak istediğini söyledi.


Hacışevki ürettiği flütlerin faydalarını da anlattı:


“İki kişinin aynı anda üfleyebilmesi için önce kendi notalarını tanımalı. Böylece eşini yani karşı tarafı dinleyip hissedebilir.

Kişisel gelişime de katkı sağlıyor.Kişiyi araştırmaya ve öğrenmeye yönlendiriyor.İki kişiyi aynı platform da buluşturan, aynı anda harmoni yaratabilecek bir arayış ve keşif oyunu aslında”.


Müşterilerim, ilk ürettiğim yandan üflemeli flütlerden ses çıkartmakta zorlandıklarını dile getirdi. Bende daha blok flüt dediğimiz daha kolay ses çıkmasını sağlayan flütler üretmeye başladım”.


Hacışevki, doğadan gelen el emeği olan bu flütleri yanından ayırmak istemeyenler için kolye flütler de ürettiğini belirterek, “Neşe ismini verdiğim kolye flütleri, aksesuar olarak taşıyabilir ve istenilen her an da nerde olursanız olun çalabilirsiniz” dedi.

Atölyede üretilen ve dikkat çeken bir başka flüt ise, tek kişinin çalabileceği ikili flütler. Hacışevki, “Aynı platform üzerinde sağında ve solunda notalar yer alıyor. Üfleme noktası ortada olan flütte nefes her iki tarafa eşit ulaşıyor ve uyum içerisinde bir ses ortaya çıkıyor” dedi. 

Kuklalar


Yena Hacışevki’nin atölyesinin konsepti oyuncaklar ve müzik aletleri… Annesinin ürettiği yünden kuklar da müşterilerin beğenisine sunuluyor.


Hacışevki bu kuklaların doğuşunu ve faydalarını anlattı:


“Kukla serüvenimiz annemin örgü aşkıyla başladı… Bu yün işini nasıl oyuncağa çevirebiliriz diye düşünürken rengarenk, farklı boyutlarda farklı karakterleri yansıtan kukla bebekler ortaya çıkmaya başladı. Annemin tasarladığı bu ömürlük oyuncaklar, çocukların hem hayal güçlerini hem de motor becerilerinin gelişmesini sağlıyor. Bu üretimi yaparken öğretmen arkadaşlarımdan fikirler ve bilgiler alarak, çocukların sevdikleri karakterleri ürettik.Bugün sadece çocukların değil büyüklerinde kuklalarla oynadığını görmek beni mutlu ediyor”.

“Şikayet edesin gelmiyor!”


Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi döneminde esnaf ve dükkan sahipleri iş yapamaz duruma gelerek sıkıntılı günler yaşadı.


Hacışevki “Bütün esnaf arkadaşlarım, aynı durumda olduğu için ben memnuniyetsizim diyebilir miyim bilmem! Doğal olan ve akışında gelen bu süreçte hayattayım, sağlıklıyım ve barınacak bir yerim var olduğu için şükrediyorum” diyerek evde izole olduğu dönemde üretmeye devam ettiğini söyledi.


Hacışevki anlatmaya devam etti:


“İnsanların hayatlarına yaşam alanlarına neşe katacak masa oyunları üretmeye başladım tahta veya çarşafların üzerine satranç tahtası, ve buna benzer bilgilendirici zeka oyunları çizdim. Tek fark bu kez ürettiklerimi atölyemde değil teknolojinin avantajlarını

kullanarak, internet üzerinden müşterilerle buluşturdum. Kıbrıs ve Türkiye’den gelen siparişlerde oldu”.


Kısa bir süre öncede atölyesinin kapılarını açan Hacışevki, “Bandabulya’ya giren kişi sayısı belli onlarda daha çok manavı ziyaret ediyor. Diğer bölümlere çok fazla ilgi yok.Yine benim ürettiklerim yerel halka hitap ediyor.

Ama turistlik eşya satan arkadaşlarımızın için büyük sıkıntı. Onları görünce şikayet edesin gelmiyor” dedi.

Hacışevki ve bir grup arkadaşıyla birlikte, ailelerin kaliteli zaman geçirebileceği masa oyunları üzerinde çalışmalar yapıyor.

“Kıbrıs kültürünü öğretici bilgilendirici masa oyunları, doğada oynanabilecek oyunlar üzerinde çalışmalar yapıyoruz” diyen Hacışevki, masalar üzerine resmettikleri satranç veya buna benzer oyun masalarını insanların yaşam alanlarına yerleştirerek onlara neşe katmak istediklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75