Kamboçya Balesi: Apsara

banner37

Kamboçya Balesi: Apsara
banner90
banner99

     Bir efsaneye göre, Kampu adındaki bir keşiş ile Mera adlı Apsara dansçısı evlendikten sonra bu evliliğe Kampumera adı verilmişti. İşte bu soydan gelenlere Khmer, ülkeye de evliliğin ismi olan Kampuchea denildi.

     Apsara dansı, Kamboçya halkının damarlarında kan misali dolanmakta. Bu dans bu topraklarda yaratılıp, Kamboçya’nın güzel kadınları tarafından şekillendirilmiştir. Bu derin dans kültürü öyle birkaç kelime ile ifade edilemeyecek kadar muhteşemdir. Kamboçya ziyaretimiz esnasında, ziyaret ettiğimiz tüm tapınakların taş duvarları, dantel gibi işlenmiş Apsara dans figürleri ile örülüydü. Bu dans ile ilgili yaptığımız kısa bir araştırma neticesinde, dansın mistik ve baharat kokan Hint saraylarına kadar dayandığını öğrendik. Genellikle zarif ve güzel Khmer kadınları süslü başlık ve kıyafetleri ile kadim Hint mitolojisini tiyatro ve dans ile büyülü bir şekilde birleştirerek sergilemektedir. Erkek dansçılar genellikle hayvanların simgelenmesinde rol alır ki bunların başında inekler, atlar ve aslanlar yer almaktadır. Dansı izlerken garip bir şekilde büyüleniyorsunuz. Parlak başlıkları ve korkusuzca yaratılan rengarenk kıyafet ve takı cümbüşü altında, kıvrılan parmaklar ve ondan daha bağımsız oynayan bedenler dünyanın değişik kültürlerinden gelen tüm insanları ayni haz ile etkiliyor.

   Kıyafetlerden kısaca bahsetmeden geçmek olmaz. Dansı daha da etkili bir hale getiren rengarenk kıyafetleridir. Altın ve gümüş renkli ipler ile dikilmiş ve birbirine uyumlu farklı renklerdeki ipek kumaşlar kullanılarak yapılan bu kıyafetler kadınlar tarafından giyilmektedir. Ayrıca nakış ile işlenmiş yakalar, kollara takılan bant ve süslü boncuklu bilezikler ve süslü başlıklar dansa ayrı bir hava katmaktadır. Erkekler ise diz boyu pantolon ile zengin işlemeli gömlek, belinden dizine kadar inen bir etek ile kıyafetleri tamamlanmaktadır. Bazı dansçılar başlarına maske takarak dans etmekte.

    Kamboçya’nın yaralı tarihi içerisinde neredeyse kaybolan bu dans, bir avuç insan tarafından kurtarılarak yeniden insanlığa verildi. Ayrıca UNESCO tarafından 2008 yılından beri insanlığın kültürel mirası listesinde yer almakta.

banner134
    Son derece esnek bir vücuda sahip olunması gereken Apsara dansında, dansçılar bilek ve parmaklarının esnek bir hale gelmesi ve dansın ruhunu derinlerinde hissetmeleri ve sahnede bunu sergilemeleri için 9 yıllık bir eğitim almaları gerekmekte. Bu esnek figürler, dansçıların yaptığı hareketler dizisinde havaya yazılan bir alfabeyi temsil etmektedir. Ayrıca bir meyve, çiçek veya yaprakları simgelemektedir.  Bununla beraber dansçıların ayak hareketlerinin de bir anlamı vardır. Ayak hareketleri ile dansçılar farklı düşünce ve kavramları anlatırlar. Bu kompozisyon ile bir dansçının yaptığı bir hareket vücut ile cümle kurma sanatıdır.

     Bu baş döndürücü dansın olmazsa olmazı elbette müzik. Bu müzik Pin Turba adı verilen vurmalı bir çalgı topluluğu tarafından yapılıyor. Dansçı vurmalı çalgılar ile adeta bir trans halinde dans ederken, ülkelerinin bu yüksek sanatını muhteşem bir şekilde sergiliyorlar.

     Angkor Wat tapınaklarını ziyaret eden milyonlarca turist, mutlaka bu muhteşem dansı deneyimliyor. Kamboçya antik kültür pasının her bir hareketle silinerek izleyicilerin gözlerini kamaştırarak izlediği Apsara gösterilerinde, ciddi eğitimden geçen her yaştan dansçıyı görmek mümkün.

    Bu dans sadece bir dans değildir. Bir kültür ziyafeti, binlerce yıllık birikimin bir paragraf halinde ve ritmik hareketler ile aktarılmasıdır.

    Gezmeyle kalın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75