banner6

“Kanser” başlamadan, önleyiniz!

banner37

“Kanser” başlamadan, önleyiniz!
banner151 banner143

Uzm. Mine ÇAĞLAR
 

“Kanser, zamanla yarışan önemli hastalık”

Kanser hastalığı, birçok faktörün birlikte rol aldığı sinsi bir hastalıktır. Kanser hastalığını, vücudumuzdaki tek bir hücrenin çeşitli dış faktörlerin etkisiyle meydana gelen genetik yapıdaki kalıcı değişikliklerle, büyüme ve çoğalma kontrolünü, koruyucu tamir mekanizmalarının fonksiyonlarını kaybederek hücrenin aşırı derecede çoğalması ve kitleler meydana getirmesi şeklinde tanımlayabiliriz.

 

Kanser’in nedenleri?

Kanser hastalığının temelinde bozulmuş çoğalma kapasitesi yatmaktadır. Genetik ve çevresel faktörler gibi iki ana grupta toplanan faktörlerin etkileri ile iki basamakta ayrı ayrı ortaya çıkan bozulmalar ile kanser hastalığı meydana gelmektedir.Kanser hastalığı vücudumuzun kendi hücrelerinden köken alan, hücrelerin aşırı derecede bölünüp çoğalma ve kitleler meydana getirme özelliğinde olan ve insan sağlığını ve sağlıklı yaşamını ciddi oranda tehdit eden önemli bir sağlık problemidir. Kanser hastalığı, büyük oranda korunulabilmesi mümkün olan, hastalık erken teşhis edilebildiği takdirde tedavi edilebilirlik ve sağlıklı yaşam şansı yüksek olan bir hastalıktır. Hastalığın oluşumuna birçok risk faktörü neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı kanser hastalığına “multifaktöriyel hastalık” da denilebilmektedir. Kanser hastalığının oluşumunda genel olarak “genetik risk faktörleri” ve “çevresel risk faktörleri” rol oynamaktadır. Genetik risk faktörleri, kanser hastalığının oluşumunda kabaca %20 oranında rol oynayan ve değiştirilmesi mümkün olmayan risk faktörleridir. Çevresel risk faktörleri içerisinde yer alan faktörler (tütün mamülleri kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, kilo fazlalığı, güneş ışınları, stres faktörleri v.b. gibi …)  ise, büyük oranda korunulabilmesi ve değiştirilebilmesi mümkün olabilen faktörlerdir. Özellikle erişkin yaş grubundaki kanser hastalığının oluşumunda rol oynayan bu risk faktörlerinden büyük oranda korunabilmemiz mümkün olabilmektedir. Bilimsel veriler ışığında kanser hastalığının oluşumunda %85-90 oranında etken olan çevresel risk faktörlerinden büyük oranda korunabilmemiz mümkündür. Bu nedenlerden dolayı, kanser hastalığı için büyük oranda önlenebilinir ve erken tanı ile tedavi ve sağlıklı yaşam şansı yeniden kazanılabilinir diyebiliriz.


 

“Kanser” kendini nasıl gösterir?

Kanser hastalığı vücudumuzun hücrelerinden köken alan, kontrolsüz bir şekilde bölünme, çoğalma ve kitleler meydana getirme özelliğinde olan bir hastalıktır. Bu nedenle vücudumuzun doku ve organlarını oluşturan hücrelerden köken alan kanser hastalığı, hangi doku ve organdan köken almışsa ona göre isimlendirilmekte ve köken aldığı doku ve organa göre hastalık farklı belirti ve bulgularla kendini gösterebilmektedir. Kanser hastalığı erken dönemde herhangi bir belirti ve bulgu vermeyebilir. Bu nedenle, erken tanı hastalıkla mücadelede çok önemlidir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde gelişebilecek ve genel olarak dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında; Vücudun herhangi bir yerinde ele gelen kitle, topak, sertlikler, dışkılama veya idrar yapma alışkanlıklarında değişiklik, istemsiz iştah kaybı, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, solukluk, sürekli uyuma isteği, nedensiz baş dönmesi, dengesizlik, çift görme, vücuttaki ben yapılarında şekil, renk, boyut değişikliği, anormal vajinal kanamalar (Özellikle menapoz sonrası dönem), nedensiz öksürük, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, ses kısıklığı ve güçsüzlük... gibi şikayetler yer alabilmektedir. Önemli bir noktayı bir kez daha vurgulamakta yarar vardır ki, bu belirtiler her zaman için kanser hastalığı olmayacağı gibi, önemli bir kanser türünün belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle, bu tür şikayetleriniz durumunda hiç gecikmeden ilgili uzmanlık alanındaki doktorunuza başvurmanız gerekmektedir! ...


 

Kanserden korunmak için...
1. Sigara ve diğer tütün mamüllerinden (puro, pipo, nargile v.b. gibi…) uzak durunuz…
2. Sağlıklı beslenme alışkanlığınızı kazanarak ideal vücut ağırlığınızı koruyunuz…
3. Fiziksel aktivitenizi artırarak, hareketli yaşam tarzınızı benimseyiniz…
4. Çevresel kanserojenlere karşı tedbirli ve dikkatli davranınız…
5. Alkol tüketiminizi sınırlayınız…
6. Güneş ışınlarından bilinçli yararlanınız…
7. Stresinizi “Siz” yönetiniz ve hayatınızı mutlu yaşayınız…  

                                               

                               


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104