banner6

Kanserde en iyi korunma, farkında olmak ve erken tanımak  

banner37

Kanserde en iyi korunma,  farkında olmak ve erken tanımak      
banner150 banner151 banner143

Kanser hastalığı, erken tanısı, erken tanındığı takdirde tedavi edilebilirlik ve sağlıklı yaşam şansı yüksek olan, korunulabilir bir hastalıktır…
  Kanser hastalığı günümüzde erken tanısı, erken tanı ile tedavideki başarı şansı ve yüksek oranda korunulabilmesi mümkün olabilen önemli bir hastalıktır. Hastalığın tedavi edilebilirlik şansının kazandırılmasında ve başarılı tedavisinde, kişilerin sağlıklı yaşam şansının yeniden kazandırılmasında hastalığın erken tanısı yani erken teşhisi çok büyük önem arz etmektedir. Erken teşhis edilemeyen hastalığın tedavi süreci ve tedavi seçenekleri daha zorlayıcı ve kısıtlı olabilmektedir.
   Kanser hastalığında hastalıktan değil hastalıkta geç kalmaktan korkalım... Hayattaki en büyük zenginliğimizin “sağlığımız” olduğunu unutmayalım ve sağlığımızı ihmal etmeyelim.

   Kanser hastalığı vücudumuzun hücrelerinden köken alan, kontrolsüz bir şekilde bölünme, çoğalma ve kitleler meydana getirme özelliğinde olan bir hastalıktır. Bu nedenle kanser hastalığı, hangi doku ve organdan köken almışsa ona göre isimlendirilmekte ve köken aldığı doku ve organa göre hastalık farklı belirti ve bulgularla kendini gösterebilmektedir. Kanser hastalığı erken dönemde herhangi bir belirti ve bulgu vermeyebilir. Bu nedenle, erken tanı hastalıkla mücadelede çok önemlidir. Genel olarak dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında; Vücudun herhangi bir yerinde ele gelen kitle, topak, sertlikler, dışkılama veya idrar yapma alışkanlıklarında değişiklik, istemsiz iştah kaybı, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, solukluk, sürekli uyuma isteği, nedensiz baş ağrısı ve baş dönmesi, dengesizlik, çift görme, vücuttaki ben yapılarında şekil, renk, boyut değişikliği, anormal vajinal kanamalar (Özellikle menapoz sonrası dönem), nedensiz öksürük, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, ses kısıklığı ve güçsüzlük... gibi şikayetler yer alabilmektedir. Bu tür belirtiler her zaman için kanserin bir belirtisi olmamakla birlikte, önemli bir kanser türünün belirtisi de olabilir… Bu nedenle, bu tür belirtileri kendisinde fark eden kişilerin hiç gecikmeden bir doktora başvurması gerekmektedir….
   Sağlık dolu güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle…
  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110