Kendi cennetini yarattı

banner37

Geçitkale’de evinin yanındaki bir dönümlük bahçede onlarca ağaç yetiştiren ve Kıbrıs kültürünü yansıtan eşyalar sergileyen 64 yaşındaki Güner Sönmezkale, gençlere ‘doğayı koruyun, yeşili sevin’ nasihatinde bulundu

Kendi cennetini yarattı
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

   Geçitkale’de evinin yanındaki bir dönümlük bahçede onlarca ağaç yetiştirip, Kıbrıs kültürünü yansıtan eşyalar sergileyen 64 yaşındaki Güner Sönmezkale, adeta kendi cennetini kendi yarattı.

   Gençlere “Doğayı koruyun, yeşili sevin” diye nasihatte bulunan Güner Sönmezkale, toprakla uğraşmaktan büyük keyif aldığını söyleyerek, KIBRIS’a bahçesini ve amaçlarını anlattı.

   Çiftçilikle geçimini kazanan 6 çocuklu bir ailenin en küçüğü olan Güner Sönmezkale, 1974’te göç ettiği Larnaka’dan Geçitkale’ye yerleşti.

   Askerlik görevini tamamladıktan sonra, ticarete atıldı ve Geçitkale’de önce kiralayıp daha sonra satın aldığı hediyelik eşya dükkanında, o gün bu gündür, birçoğu Kıbrıs’a özgü olan hediyelik eşyalar satmaya başladı.

   Güner Sönmezkale, dükkanının kapalı olduğu saatlerde, neredeyse tüm vaktini bahçesinde geçirdiğini söyledi.

   Sönmezkale, işe gitmeden önce, sabah 05.30’dan 08.30’a kadar bahçede uğraştığını anlatarak, tek sıkıntısının, kabarık su faturaları olduğunu belirtti.

   Amacının insanlara, özellikle de gençlere, doğayı sevdirip, Kıbrıs kültürünü yaşatmak olduğunu ifade eden Sönmezkale, bahçesini adeta cennete dönüştürdü.

   Sönmezkale’nin bahçesinde 50 kök ağacın yanı sıra Kıbrıs kültürünü yansıtan çok sayıda eser var.

   Sönmezkale, bahçe içinde yer alan ve adını Kıbrıs Evi koyduğu camekanda, geçmişte, hemen hemen her evde bulunan ev eşyalarını sergiliyor.

   Ekmek teknesi, ekmek tahtası, islim, eski saatler, paralar, bakır tencereler, lambalar, aynalar, sandalyeler ve daha nicelerinin bulunduğu Kıbrıs Evi ile ilgili bilgi veren Sönmezkale, şunları söyledi:

   “Eski dostluklar kalmadı artık. İnsanlardaki eski neşe de... Cep telefonları, sosyal medya, insanları birbirinden uzaklaştırdı. Ben vaktimin birçoğunu bahçede geçiriyorum. Bundan ötürü de çok mutluyum. Doğayı, yeşili seviyorum. Amacım gelecek nesile örnek olmak. Onlara doğayı sevdirmek, korumayı öğretmek. Bahçemin birçok yerinde doğanın korunması gerektiğiyle ilgili birçok mesaj var.

   Bahçemde üç bölüm var. Kıbrıs Evi, Kıbrıs Köşesi ve Atatürk Yolu. Bahçede, 1900’lü yıllarda, arpa ekiminde çiftçilerin kullandığı düven var. Bahçeyi, ilkokul öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda belediye başkanı ziyaret etti. Hepsi hayran kaldı.”

“Stres atmak için toprak en iyi ilaç”

   Günümüzde esnafın zor durumda olduğuna da değinen Güner Sönmezkale, tüm toplumun stresli bir dönemden geçtiğini belirterek, strese iyi gelen en iyi ilacın toprak olduğunu ifade etti.

   İşi gereği ticareti de sevdiğini anlatan Güner Sönmezkale, ticarete çocukken atıldığını, ilkokuldayken, şehirden okkayla satın aldığı Hindistan şekerlerini kâr koyup taneyle sattığını anlattı.

   Sönmezkale, sözlerini şöyle sonlandırdı:

   “Küçük esnaf, pandemi nedeniyle alınan tedbirler sonrası büyük sıkıntı yaşadı. Aylarca kapalı kaldı. Halen toparlanmaya çalışıyor. Satışlar düştü. Bu stresi üzerlerinden atmak için toprak en iyi ilaç.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat Nalbantoğlu (Amca)
Nihat Nalbantoğlu (Amca) - 8 ay Önce

Muhteşem bir cennet yaratmışsınız Güner Bey. Keşke herkes sizin gibi olsa. Tebriğe değer bir iş yaratmışsınız.

İzzet ŞENÇAĞLI
İzzet ŞENÇAĞLI - 8 ay Önce

Günerim çok güzel

SIRADAKİ HABER

banner111

banner75