Kırmızı şehir: Marakeş

banner37

Kırmızı şehir: Marakeş
banner90
banner8

   Atlas Dağları’nın dibine oturan Marakeş, Kuzey Afrika’nın bilinen en egzotik şehri olarak bilinmekte.

Berberi dilinde “Mur akush” diye telafuz edilmekte olup, “Tanrı’nın ülkesi” anlamını taşımakta. Tarihte, Marakeş Krallığı olarak anılan bu bölge, Avrupalılar tarafından Morocco olarak tanımlanmıştır. Ülkenin “Morocco” ismi işte bu berberi isim üzerinden türeyerek geldi.


   Kuzey Afrika’nın ve hatta neredeyse dünyanın en geniş geleneksel ticaret pazarına sahip.

banner134
Bu ticaret faaliyetinin kurulduğu Djemaa el Fna meydanında yoğun kalabalık, bir çok geleneksel ürünün yanısıra akrobatlar, dansçılar,müzisyenler ile yılan oyantıcılarla doludur. Hayat akış hızının neredeyse hiç durmadığı bu alanda, sabahın ilk ışıklarından gecenin geç vakitlerine kadar sürekli hareket var.


   Ayrıca bu meydanın dört bir tarafında bulunan restoranlar, taze meyve suyu satıcıları, seyyar yemek satan stantlar sayesinde, devasa bir açık alan yemek alanı gibi görünmekte.

Buna rağmen bu meydan yerel halk tarafından kıyamet meydanı veya ölülerin buluştuğu yer olarak bilinmekte. Adım adım dolaştığımız bu meydanda eski dönemlerde idamlar yapılmaktaydı.


   Djemaa el Fna meydanı içinde gezerken bir çok farklı lisanı duyabilirsiniz. Turistlerin oldukça uğrak mekanı olan pazarda diğer Fas pazarlarına benzer el işçiliği ile geleneksel sanat ürünleri ayrıca aktarlar bulunmakta. Baharat kokularının etrafımızı sardığı pazarda kalabalık ve yoğunluk arasında yol alırken, antik çağlar bir zaman tüneli içinden geçer gibi gözümüzün önüne açıldı.


   Gezmeyle kalın...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75