Kristal avizeler

banner37

banner87
Kristal avizeler
banner90
banner99

Yaşam alanlarımıza sıcaklık katan ve mekânın ruhunu yansıtan dekorasyon ürünlerinden biri olan avizelerin, birbirinden farklı modelleri var.

Aile büyüklerimizin evlerinin salonlarındaki o ihtişamlı kristal avizeleri unutmak mümkün değil…

Kat kat gelen, sarkan, iri kristal parçaları olan bu avizeler, şimdi de kullanılıyor. Daha çok klasik tarz severlerin evinde, büyük salonlarda veya otellerde gördüğümüz bu ihtişamlı avizelerin, görselliği bir yana temizliği de oldukça zordu.

Evimizin salonunda da bir dönem kat kat gelen bu avizelerden vardı. Damla şeklinde kristallerden oluşan avizenin üzerindeki bu parçaları tek tek silmek, parlatmak herkes için işkenceydi.

Merdivenle avizeye ulaşıp, bir bir bu kristalleri parlatmak için uğraşırdık. Tabii en çok annem bu eziyeti çekerdi. Avizelerimizin üzerindeki kristaller, küpe gibiydi. İnce demir bir çengelle avizenin üzerine asılıydı. Kristali silerken, bir anda çengelden çıkar, yere düşerdi. Kırılmazdı oldukça sertti ancak uç kısımlarından parçacıklar kopardı veya hafif çatlakları oluşurdu.

Temizlenmesi herkes için oldukça zordu ancak kristaller temizlendikten sonra ışığı bir başka güzel yansıttığı da gerçekti.

Şimdi evlerimizde temizliği daha kolay olan, küçük avize veya aplik dediğimiz aydınlatma türlerini tercih ediyoruz. Kristal avizelerin ihtişamı yansıttığı kesin. Bu nedenle otellerin ana girişlerini büyük kristal avizeler süslüyor. Işıl ışıl parlayan göz alan avizeler, kraliçe edasıyla büyük alanları süslüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75