Majorelle bahçesi

banner37

Majorelle bahçesi
banner90
banner8

   Marakeş şehrinin tam göbeğinde, bir vaha gibi yerleşmiş bu bahçe, içerisinde bir çok bitki türüne ev sahipliği yapmakta. Bahçe yaklaşık 2.5 dönümlük bir arazi üzerine halı gibi serilmiş, muhteşem bir peyzaj düzenine sahiptir.
   Bahçe, adından da anlaşılacağı gibi Fransız Jaques Majorelle tarafından kurulmuştur.

Oryantalist bir ressam olan Majorelle 1917 yılında Fas’a gelip, buranın rengarenk sokaklarına ve insan yaşayışına hayran kalarak Marakeş’e yerleşmeye karar verir. Marakeş’te arazi alarak bu alan üzerine hayatının en büyük eserini yapmaya başlar: Majorelle Bahçesi’ni. Önce küçük Mağribi tarzda ev inşaa eder.

banner134

Ardından dünyada ziyaret ettiği tüm ülkelerden 135 çeşit bitki getirerek bu cenneti yaratır. Ancak bahçenin bakım maliyetini karşılayamayacak hale gelince yani 1947’de ücret karşılığı ziyarete açar. Majorelle geçirdiği kazanın ardından önceleri daha da büyük olan bu bahçenin yani kendi deyimiyle “renk ve şekil katedrali”nin bir kısmını satar. Daha sonra meydana gelen şansızlıklar sonucunda araziyi tamamen elden çıkararak Paris’e döner ve orada hayatını kaybeder.


   Ancak bahçenin hikayesi burada bitmez ardından bu bahçenin iki aşığı olan Yves Saint Laurent ve Pierre Bergé, bahçeyi satın alarak 135 çeşit bitkiyi 300’e çıkarırlar. Ünlü modacı ola Laurent her defasında bu bahçeden aldığı o muhteşem ilhamından gururla bahsederdi. 2008 yılında hayatını kaybettiğinde, külleri bu bahçeye serpildi.


   Bahçe Majorelle mavisi diye bilinen renk ile süslü. Bu rengin verdiği derin his, yeşilliği bir başka güzel göstermekte. Ayrıca bahçe içerisinde yer alan Berberi etnoğrafik eserler de görülmeye değer. Ayrıca dünyanın dört bir yanına saçılmış bitki çeşitlerinin tek bir çatı altında yetişmesi, izlemeye değer bir senfoni orkestrası gibi görünmekte.
   Gezmeyle Kalın…

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75