Mavi şehir: Chefchaouen

banner37

banner87
Mavi şehir: Chefchaouen
banner90
banner99

   Chefchaouen, Rif Dağları’nın eteklerinde, okyanusu hatırlatan evleri ile ender bulunur bir güzelliğe sahip kasabadır. Mavi renkli evleri altın dolu bir sandıkta parlayan safir taşları gibidir.

   Şafşavan olarak telaffuz edilen kasaba, ‘çift boynuz’ anlamına gelmektedir. Kasabanın tarihi 1471’lere dayanır. Küçük bir kale olarak tepe eteklerine inşa edilen kale, Portekiz istilaları ile mücadele için kurulmuştur. Daha sonra, Avrupa’dan sürülen Arap ve Museviler buraya yerleştirilmiştir. Bir ara İspanyol işgaline uğramış ancak Fas’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra Fas’a bağlanmıştır.

  Kasabayı etkileyici kılan en büyük özelliği neredeyse tüm evlerinin mavi renge sahip olmasıdır. Dar sokaklarında her iki yana saçılmış bu evler, insana denizin kıyısında geziyor hissi vermektedir. Etkileyici Fas mimarisinin eseri olan evlerin her biri tek tek ayrı güzel ve keşiflerde gezme tutkusunu uyandırmaktadır.

    Tabi ki evleri mavi renkle boyamanın bir çok farklı anlamı vardır. İlk olarak 1930’lu yıllarda Sefarad Yahudileri, Tanrı’nın gücünü simgelediği için evlerini mavi renge boyamış. Bu rengin seçilmesindeki diğer görüş, mavi rengin zararlı böcekleri uzak tuttuğudur. Son ama çok önemli olarak maviye gökyüzü ve cenneti simgelediğinden dolayı manevi bir diğer anlamda verilmiştir. Fotoğrafçılık ile ilgilenenler için tam bir hazine olan bu kasaba özellikle günün ilk ışıklarında uyanıp fotoğraf çekince elimizde eşsiz hatıralar bırakıyor.

   

  Kasabaya ilk girdiğimizde, etrafımızı saran mavi renk bizi büyüledi. Arabaların bir yere kadar gelebildiği kasabada valizlerimizi elimize alıp, Fas’ın etkileyici mimarisine sahip küçük bir otele yerleştik. Otelin bulunduğu dar sokağa çıkıp kasabayı gezmeye başladığımızda gökyüzünün gerçekten yere düştüğünü hissettik. Sağımızda ve solumuzda sıralanan kemerli evleri izleyerek sakin sokaklarında dolandık.

    Kasaba, içerisinde hem hayatı tamamen barındırmakta hem de antik çağlardan kalma mimari yapıları ile açık hava müzesini andırmaktadır. Akşam üzerine doğru hareketlenen ana meydanın dört bir yanına saçılan küçük dükkanlarda satılan bu bölgeye özgü el yapımı ürünler, kasabaya bir başka güzellik eklemekte. Sokaklarının sessizliğini geçip kalabalıklaşan ana caddesine ulaştığımızda önümüze, gelecek hafta detaylandıracağım bambaşka bir manzara çıktı.

   Bu eşsiz kasaba seyahat tutkunlarının ruhunu kesinlikle tatmin edecek bir seçenek...

Gezmeyle kalın…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75