Misafir odaları

banner37

Misafir odaları
banner90
banner8

   Eskiden bütün olanaksızlıklara karşın her evin bir odası mutlaka misafir odası olarak kullanılırdı.

   Genellikle kadife kumaştan olan oymalı koltuk takımlarının yer aldığı bu odalarda, en ağır misafirler ağırlanırdı. Kimisinde özel yemek masası ve sandalyeleri de bulunurdu.

   Misafirden misafire açılan bu oda için herkes özenirdi.

    En güzel dantel işlemeler, biblolar bu odada bulunurdu. Kapısı da sürekli kapalı olurdu. Sadece misafirler geldiğinde kapısı açılan bu misafir odalarının ambiyansı hep başkaydı.

   Temiz kalsın diye perdeleri bile kapalı tutulan bu odada, koltuklar tozlanmasın diye üzerine örtüler de örten de vardı.

banner134
   Bu odadaki koltuk takımlarının ağırlığı, oymalarından ve renklerinden kendini gösterirdi. 3’lü ve 2’li kanepelerin yanı sıra 2 veya 3 berjer koltuktan oluşan oturma takımında, kadife kumaş dikkat çekerdi. Genellikle renkleri bordo, yeşil veya çiçek desenliydi. Yastıklarının kabarık olması, yumuşaklığını da gösterirdi.

    Bazı takımlarda puflar da vardı. Misafir kalabalıksa o puf da ortaya çıkardı.

   Koltuk takımına uygun oymalı ahşap küçük masaların yanı sıra bir de üzeri parlak mermerden döşenmiş masalar vardı. Bu masalar misafirin ikramlıklarını koyması için misafirlerin arasına konurdu.

   Şimdi birçok evde misafir odası yok. Misafirlikler de eskisi gibi değil. Herkes işinin, çocuğunun, ailesinin peşinden koştururken birden günün bittiği fark ediliyor. Tek oturma odası hem ailelere hem de misafirlere yetiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75