Nisan ayı sebzesi bakla

banner37

banner87
Nisan ayı sebzesi bakla
banner90
banner99

   Bakla, şaşılacak derecede zengin besin içeriği ile ilkbaharın gözde sebzelerindendir. Taze baklanın mevsimi biraz kısadır ancak baklayı kurutulmuş bir şekilde de yıl boyu bulmak mümkün. Karbonhidrat içeriği sebebiyle kalorisi biraz yüksek olsa da içeriğindeki diğer bileşikler ile hem sağlıklı beslenmek isteyenlerin hem de diyet yapanların göz ardı etmemesi gereken bir besindir.
   Bakla: Magnezyum, fosfor, potasyum, folik asit, C vitamini ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Özellikle çözülebilir lif içeriği sayesinde kan kolesterolünü, LDL kolesterolü ve trigliserit seviyelerini düşürücü ve HDL kolesterol seviyelerini ise yükseltici etki göstermektedir. Bitkisel protein açısından da iç bakla harika bir kaynaktır.
   Şu an tam mevsiminde olduğumuz baklayı tüketirken şu iki grubun dikkat etmesi gerekir.
 

1-Favizm hastalığında bakla kesinlikle tüketilmemelidir.  
   Favizm karmaşık bir hastalıktır ancak kısaca bahsedecek olursak bu hastalıkta kırmızı kan hücrelerinde glikoz 6 fosfat dehidrojenaz diye bilinen bir enzim eksiktir. Bakla sebzesinde yer alan divicine isimli antioksidan, enzim eksikliği yaşayan kişilerin kırmızı kan hücrelerinde yıkıma yol açar.
   Hastalığın ilk belirtileri genellikle bir gün içerisinde ortaya çıkar ve sıklıkla 1-5 yaş arasındaki erkek çocuklarında görülür. Belirtiler: Baş ağrısı, karın ağrısı, halsizlik, kırgınlık, yüksek ateş, kan değerlerinde ani düşüş, gözlerde ve ciltte sarılık, idrarın koyulaşmasıdır.
   Bu enzim eksikliğinde yenidoğan döneminde belirgin sarılık gözlenir. Yenidoğan döneminde kırmızı kan hücrelerinde yaşanan yıkım, enzim eksikliği durumunda, normale göre çok daha belirgin sarılığa yol açar. Yenidoğan döneminde yaşanan sarılığın uzun sürdüğü bebeklerde basit bir kan testi ile bakla zehirlenmesine yatkınlık olduğu belirlenebilir.
 

2-Parkinson hastalığında bakla tüketirken dikkatli olunmalıdır.
   Baklada dopaminin öncül maddesi olan L-Dopa bulunur, bakla tüketmek beyinde dopamin salgısını arttırır. Dopamin eksikliği ise parkinson hastalığına neden olur. Bu nedenle diyetinde bakla bulunduranların Parkinson hastalığına yakalanma riskleri düşer.
   Buradaki önemli nokta parkinson hastalarının bakla tüketimidir. Baklada, tedavide kullanılan ilaçların etken maddesi bulunmaktadır. Bu nedenle bakla, hastalığın belirtilerinde geçici düzelme sağlayabilir. Ama ilaçla birlikte fazla tüketildiğinde fazla doz alınmış ilaç etkisi yapabilir. Bu nedenle parkinson hastaları bakla tüketeceklerse bundan doktorlarını haberdar etmeleri gerekir ki ilaç dozu tekrar ayarlansın.
   Bu iki durum haricinde bakla tüketiminde bir sakınca yoktur. Özellikle mevsimindeyken zeytinyağlı bakla sarımsaklı yoğurtla beraber veya enginar ile birlikte de çok sağlıklı ve lezzetli bir öğün olabilir. Hemen baklanızı alın ve arzu ettiğiniz şekilde afiyetle tüketin.
   Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın…
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75