Niyazi Kızılyürek’in ‘Ulus Kaçağı”, birinci sırada

banner37

Niyazi Kızılyürek’in  ‘Ulus Kaçağı”, birinci sırada
banner90
banner99

   Işık Kitabevi, 15-22 Temmuz tarihleri arasında en çok satan Kıbrıs ve dünya kitaplarındaki ilk beşi açıkladı.

   Haftanın en fazla satan Kıbrıs Kitapları (ilk 5) başlığıyla yayımlanan listede birincilik, Niyazi Kızılyürek’in kaleme aldığı ‘Ulus Kaçağı’ kitabının oldu.

   Niyazi Kızılyürek’in kitap hakkında yaptığı açıklama ise şöyle:

   “Hayat beni iki toplumlu, iki dilli, tek bölgeli kıldı. Kıbrıs’ın bütününün insanıyım. ‘Biz’ dediğimde Mehmet ile Yannis, Ayşe ile Maria aynı anda aklıma düşer. Onların hassasiyetleri, özgüllükleri, kültürleri ve çıkarları bende ortak ve birdir. Fakat benim kendimden saydığım insan toplulukları, ‘biz’ ve ‘onlar’ karşıtlığı içinde yaşıyorlar. Birbirini değersizleştirmeye, kavga ve rekabet etmeye devam ediyorlar. Benim aynı anda hem içlerinde ve aralarında olmam, hem de ‘biz’ ve ‘onların’ ötesini aramam, bu sürtüşmeden fırlayan kıvılcımların üstüme sıçramasına yol açıyor. Ve biliyorum ki, Oliki Kipros/ Bütün Kıbrıs aşamasına geçilmedikçe, bu durum devam edip gidecek... Avrupa Parlamentosuna seçilmem (2019) bu açıdan fazla bir şeyi değiştirmedi. Kıbrıs’ta olduğu gibi, Uluslar Avrupa’sında da varlığımı ulus-ötesi çıplak bir vatandaş olarak sürdürüyorum...”

   Işık Kitapevi ise kitap hakkında, “Ulus Kaçağı’nda, ülkesi milliyetçiliğin bölücü çağrısının peşinden sancılar içinde sürüklendiğinde, bu çağrıya uymayan, bu nedenle iki yanda hep öteki, başka, yabancı kalan bir bölünmüş kimliğin hikâyesini anlatıyor” ifadesini kullandı.

   Kıbrıs kitaplarında en çok satanlar listesinde yer alan diğer kitaplar ise sırayla şöyle; Anılarımızdaki Ailemiz ve Kıbrıs’ın Son 90 Yılı / Halil M. Güven; Güçük Prens - Kıbrıs Türkçesi / Antoine de Saint-Exupery; Eşikteki Meseleler / Mete Hatay; Kıbrıs Mutfağından Tatlar / Aysel Bodi.

banner134
Dünya kitapları

   Işık Kitabevi’nin en çok satılan dünya kitaplarındaki liste sırası şöyle:

   İstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır Olmazsa Bin Hayır Ara / Mevlana Celaleddin-i Rumi; Serenad / Zülfü Livaneli; İyi Ki Yoksun / Hakan Özkan; Huzurlu Yaşama Sanatı / Toksöz B. Karasu; Rüzgarın Gölgesi-Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı 1 / Carlos Ruiz Zafon.

   Destek yayınlarından çıkan ve Işık Kitapevi dünya kitaplarında en çok satanlar lisesinde birinci sırada olan ‘İstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır Olmazsa Bin Hayır Ara’  kitabının tanıtım bülteni şöyle;

   “Aşk nasip işidir, hesap işi değil. Aşk adayıştır, arayış değil. Sen adanmış ve yanmışsan bu uğurda, aşk sana uzak değil.”

   Dünyanın en çok okunan sufisi Mevlana, “Allah’a ulaşacak pek çok yol var. Ben Aşk’ı seçtim...” derken bir “adanmışlık” metaforu olarak aşkı koyar karşımıza.

   Aşk, yaşam boyu süren bir anlam arayışı ve anlam deneyimidir onun açısından.

   Mevlana’ya göre, içinde aşk barındırmayan bir kalp ya deliye aittir ya da ölüye...

   Ney enstrümanını insanoğlunun yaradılışıyla özdeşleştiren büyük sufinin Mesnevi adlı yapıtının ilk on sekiz beyti kâinatın sırlarıyla dolu olması bakımından çok kıymetlidir. Bu kitapta aşkla değer bulan hayat penceresinden kâinatın sonsuz sırlarını izliyor olacaksınız”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75