Nostaljik birkaç oyun

banner37

banner87
Nostaljik birkaç oyun
banner90
banner99

Ergül ERNUR

   Koronavirüs salgını hepimizi esir aldı… Dünya’yı dize getirdi, bizlere yaşattıklarıyla birçok ders verdi. Virüsten korunmak için uzmanların ve yetkililerin yaptığı, “Evde kal, sağlıkla kal” çağrısına uymak önemli.

   Evet… Haftalardır herkes eve hapsolmuş durumda. Herkes sıkıldı, evde zaman geçirmek için sürekli bir şeyler üretilmeye çalışılıyor. Ama en büyük zorluğu çocukları olan aileler yaşıyor. Çocukları evde tutmak, onarlın kaliteli zaman geçirmesini sağlamak bir hayli zor.

   Geçtiğimiz hafta çocuklara izletebileceğimiz, ders verici mesajları olan “Susam Sokağı” programından söz etmiştim. Bu hafta da evde çocuklarınızla, aile bireyleriyle oynayabileceğiniz nostaljik birkaç oyunu sizlere hatırlatmak istedim.

   Yılbaşı gecelerinin ritüeli olan tombala, tüm aile bireylerinin katılımıyla oynanabilecek bir oyun. Heyecanla kimin ‘çinko’ yapıp, tombala diyeceğini beklemek keyifli olabilir.

   “Sıcak-soğuk oyunu”… Evin içerisine saklanan bir eşyayı bulmak için oynanan bu oyunda, kişi aradığı eşyaya yaklaştıkça “sıcak”, uzaklaşmaya başladıkça da “soğuk” denilir.

   “İsim-hayvan” oyunu benim de hâlâ çok sevdiğim, yeğenlerimle sürekli oynadığım bir oyun… Oyun dışı olan kişilerden kopya almak, haksızlığa girse de arada bir yardımın zararı olmaz. İşin eğlencesi de burada…

   Kağıdın üzerinde isim, hayvan, bitki, eşya, ülke kategorileri yazılarak oynanan bu oyunda, kategorileri artırmak elinizde. Çocukların gelişimini sağlayan, bilgisini artıran, düşünme yeteneğini geliştiren, harfleri ve sesleri tanımasına yardımcı olan bu oyun, kalabalık oynandığı zaman daha keyifli hale geliyor.

  “SOS veya XOX” oyunu… Bu oyun aslında 2 kişilik oynanıyor… Kareli bir alan içerisinde bu üç harfi yan yana veya çapraz şekilde bir araya getirip kelimeyi tamamlamak için çaba harcanır.

   “Yeni kelime” oyunu ise, özellikle çocuklar için yaratıcı bir oyun… Bir kişi herhangi bir kelime söyler, kelimenin son harfiyle diğer oyuncu yeni bir kelime söyler. Çocukların harfleri ve sesleri tanıması, kelime dağarcıklarını geliştirmesi için oldukça yaratıcı bir oyun.

   Bu listeyi uzatmak mümkün… Hayatımızı bir süre daha eve sığdıralım, sağlığımızı koruyalım.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75