Okyanusun kıyısındaki cami: II. Hasan Camii

banner37

banner87
Okyanusun kıyısındaki cami: II. Hasan Camii
banner90
banner99

   Dünyanın üçüncü büyük camisi olan, II. Hasan Camii, Atlas Okyanusu’nun dalgaları ile çevrili, İslami motiflerin nakış misali işlenmiş bir şaheseridir. Daha camiye yaklaşmadan uhrevi havası okyanusun üzerine serilmiş gibi durmaktadır.
   Camii, Fas kralı II. Hasan’ın 60. doğum günü şerefine yapılmış ve 1993 yılında ibadete açılmıştır. Kapalı alanında 25.000, açık avluda ise 80.000 kişi ibadet edebilmektedir. Mimarı, Fransız mimar Michel Pinseau’dur. On binlerce işçi sanatkarın çalıştığı camii, Fas ile Emevi etkilerini taşımaktadır.  Kare dizayn edilen minaresi 210 metrelik uzunluğu ile dünyanın en yüksek minaresidir. Minare üzerindeki mavi, sarı ve turkuaz işlemeler ile oluşturulan desenli pencereler muhteşem bir zarafetle dört bir yanına dağılmış durumda.
   İki katlı olarak inşa edilen camiinin tavanı otomatik olarak açılmakta. Bununla birlikte camiinin dışındaki etkileyici işlemeler tam bir sanat harikasıdır. Geniş avlusunda yürürken etrafımızı saran uhrevi hava ile duvarlardaki işlemeleri hayran hayran izledik. Fas’ta Müslüman olmayanların girebildiği tek camii olan II. Hasan Camii’sine girdiğimizde bu muhteşem eserin etrafımızı saran daha derin İslam işçiliğine sahip dokular ile dekore edildiğini gördük. Işıkların zarifçe dokunan sütunları arasında sessizce yürüyerek, tavandaki ve zemindeki etkileyici işlemeleri gözlemledik. Tavandan sarkan ve sıra sıra yerleştirilmiş büyük avizeler inci tanesi gibi dökülmekteydi.
     Bu etkileyici mimariyi buraya gelip keşfetmeden gitmek kesinlikle düşünülemez. Özellikle günün tükendiği saatlerde kızıla boyanan bulutları ile oluşturduğu kompozisyon halen gözlerimin önünde bir sanat eseri gibi durmakta...
     Gezmeyle kalın… 
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75