banner6

Parfüm ve esans yapımında kullanılan gardenya çiçeği

banner37

Parfüm ve esans yapımında kullanılan gardenya çiçeği
banner151 banner143

Gardenya çiçeği Rubiaceae familyasındandır. Asya kıtası ve Pasifik adalarına ait bir bitki türüdür. Çin, Japonya gibi ülkelerde rastlanmakta. Yine Afrika, Avusturalya ve Okyanusya’nın tropikal ve subtropikal bölgelerinde de bulunmaktadır. Gardenya çiçeği sıcağı çok sever. Yaprak dökmeyen, çalı formunda bitkilerdir.

Kokusu nedeniyle dikkatleri üstüne çeken Gardenya çiçeği, parfüm ve esans yapımında sıkça kullanılmaktadır.

Gardenyalar subtropikal bitkilerdir. Kendine has, dikkat çeken, etkileyici bir kokuya sahiptir. Hassas yapılı bir bitkidir. Beyaz çiçekleri vardır. Koyu yeşil yapraklara sahiptir.

Gardenya çiçeği sıcak havaları çok sever. Fakat yazın en sıcak zamanlarında güneşin yakıcı etkisinden korumak gerekir. Aşırı derecede güneşe maruz kalırsa gardenya çiçeği yaprakları yanabilir veya tomurcukları düşebilir. Bu nedenle özellikle temmuz sıcaklarıyla birlikte daha korunaklı bir yere taşınmalıdır.

Gardenya çiçeği en iyi sabah güneşi ve öğleden sonra gölge olan bir konumda büyür. Daha serin bölgelerde özellikle kökleri organik malçla kaplıysa tam güneşi tolere edebilir.

Gardenya çiçeğine saksıda da rahatlıkla bakım sağlanabilir.

Doğrudan güneşe maruz kalmayacağı, parlak ışığa veya filtrelenmiş gölgeye ihtiyaç duyar.

İç mekan bakımında ise güneşli bir pencereden en az 6-8 saat doğrudan gün ışığından faydalanabileceği şekilde konumlandırılmalıdır.

Gardenya çiçeğinin toprağının nemli ve iyi drene olduğundan emin olunmalıdır.

Gardenya çiçeğini her hafta en az bir defa sulamak iyi gelecektir. Fakat havanın sıcak olduğu dönemlerde toprak daha hızlı kuruyacağı için toprak nemi kontrol edilerek sulama sıklığı artabilir.


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104