Pozitif enerji, özgürlük, mutluluk; Kitesurf

banner37

Pozitif enerji, özgürlük, mutluluk; Kitesurf
banner99

Murat OBENLER

   Doğada olmanın, denizde bulunmanın, kuma basmanın, suya dokunmanın, kontrol ettiğiniz uçurtma ile sudan havalanıp havada özgürce salınmanın keyfini kitesurf’le yaşayabilirsiniz.

   Pozitif enerji fabrikası kitesurf sporunun ülkemizdeki en tecrübeli isimlerinden sporcu ve eğitmen Reşat Karagözlü’yle bu sporu, ülkemizdeki durumunu ve adeta görmezden gelindiği için bir turizm potansiyeline dönüşememesinin önündeki engelleri konuştuk.

   Pozitif enerji dolu sohbetimizin sizlere de pozitif yansımaları olmasını dileriz.

“Denizle küçüklüğümden beri haşır neşirdim, kano, balık avlama, rüzgar sörfü yaptım”

SORU: Denizle olan serüveniniz küçüklükten mi geliyor yoksa kitesurf ile mi başladı?
KARAGÖZLÜ:
Ben denizle küçüklüğümden beri haşır neşirdim. Denizi hiç klasik güneşlenmek için kullanmadım. Denizle bağlantılı olarak kano, balık avlama, rüzgar sörfü gibi aktivitelerle başlayan bir yolculuk geçmişim var. Bu sporu ilk kez 2006-2007 yıllarında Galler’de gördüm. Uzaktan çok zor bir spor gibi geldi ama yanlış bir algıya kapıldığımı anlamam için sporu daha yakından tanımam gerekecekti.

   2011 yılında Akyaka’ya gittiğim arkadaşlarımdan birinin gizlice beni kitesurf (uçurtma sörfü) kursuna yazdırmasıyla bu spora başlamış oldum. Askerlik sonrasında malzemelerimi yavaş yavaş aldım. Siyaset bilimi okudum ama üniversiteden önce su altı araştırmacısı olmak istiyordum. Denizle sürekli haşır neşir olan biri olarak takım elbiseli işlerin kendime göre olmadığına karar vererek denizde devam ettim. Kendimizi geliştirdikten sonra bu sporu adada yaymak adına Burhan Kırmızı ve Nazım Okyay Nazım arkadaşlarla yola çıktık ve bir kitesurf okulu kurarak ders vermeye karar verdik. Ben Hollanda’da, arkadaşlarım da Hırvatistan’da bu işin eğitimini alarak lisanslı şekilde eğitmen olarak işe koyulduk.

“Kimisi bu işi 4 mevsim, kimisi yazda, kimisi de hobi olarak yapar”

SORU: Ülkemizde kitesurf’un hikayesi ne kadar geriye gider?
KARAGÖZLÜ:
Ben, Burhan ve Nazım okulu kuracağımızda ülkede en fazla 8-10 kişi bu sporla uğraşıyordu. Birkaç da yabancı sporcu vardı. Her sene üzerine ekleyerek, bizden başka hocaların da katkılarıyla, sporcuların etrafındaki insanların etkilenmesi ile bu sporu hep beraber yaydık. Bu çıta bir anda tavan yapmadı. Kitesurf sağlıklı gelişim/büyüme gösterdi. Kimisi bu işi benimseyerek 4 mevsim yapar, kimisi yazda mevsimde yapar, kimisi de hobi olarak yapar. Kitesurf yapanların sayısı 200’e ulaşmıştır.

SORU: Kadın-erkek dağılımı nasıldır?
KARAGÖZLÜ:
Dünyada oran 1’e 5’tir. Kadın sayısı bizde de azdır ama hızlıca artmaya devam ediyor.

50 civarı kişi aktif olarak yapıyor

SORU: Bu 200’ü aktif ve aktif olmayan olarak ayırabilir miyiz?
KARAGÖZLÜ:
50 civarı kişi aktif olarak yapar. 120 civarı kişi yazları daha aktiftir, 50-60 kişi de keyfine göre yapar.

SORU: Su sporları arasında en popüler olan hangi daldır?
KARAGÖZLÜ:
Kitesurf en popülerlerinden birisidir. Girne’de çocuklara lazer ve optimist aşılarlar o çok güzel bir gelişme.

“Dünyada 70’li hatta 80’li yaşlarda kitesurf yapanlar vardır”

SORU: Kitesurf ülkemizde amatör olarak mı yapılıyor yoksa yarı-profesyonel veya profesyonel miyiz?
KARAGÖZLÜ:
Genelde bizde amatördür. Ülkede bir iki dernek kurulmuştur. Afrodit ve Heaven’da kitesurf eğitimleri verilmektedir. Ülkemizde en yaygın kitesurf yapılan plaj Akdeniz plajıdır. Yayla, Akdeniz, Gaziveran’ı kapsayan uzun körfez çok uygun bir alandır. Bu sporun bir başlangıç yaşı ve emeklilik yaşı yoktur. Dünyada 70’li hatta 80’li yaşlarda kitesurf yapan örnekler vardır. Kilo olarak alt 30 ve üst 140 limitimiz var ama o da biraz esneyebilir.

“İnsanların yüzdüğü alanlar ile kitesurf yapılan bölgelerin birbirinden ayrılması gerekir”

SORU: Ülkemizde bu spor nerelerde yapılıyor?
KARAGÖZLÜ:
Rüzgarın yönünün elverişli olduğu tüm denizlerde yapılabilir. Kayaların içinde, insanların yoğun yüzdüğü alanlarda yapmamak gerekir. Devlet bundan da haberdar değildir. Güney Kıbrıs’ta devlet insanların yüzdüğü alanlar ile kitesurf yapılan bölgeleri belirleyerek bunları ayırmıştır. Tabelalar ile de o plaja kimin girip giremeyeceğini ayırmıştır. 

SORU: Bu sporun daha da ileriye götürülmesi için neler yapılması gerekir?
KARAGÖZLÜ:
Ben 2014 yılında bir dernek başvurusunda bulunmuştuk. Devletin hantallığıdan ve işi yokuşa sürmesinden dolayı başaramadık. Bu yıl başında bazı arkadaşların da destek, katkı ve motivasyonu ile bir dernek başvurusunda daha bulunduk. Ben sahada çalışan, sporcu yetiştiren biriyim ve devlet de bana katkı değil ama önümü tıkamasın, yardımcı olması yeterlidir. Sürekli bir işleri yokuşa sürme ile karşılaşıyoruz.
   Devlet profesyonel olarak bu spora yaklaşmadığı için bir beklentimiz yoktur. Bu spordan haberdar olmayan bir devlet mekanizmasından bahsediyoruz. Biz kendimiz yaratmaya çalıştık ama başaramadık.  Sadece ülkede ders veren hocalar vardır. Bizde hocalar da dahil profesyonel olarak değil de ikinci iş olarak yapıldığı için sağlıklı yol alınamıyor. Uluslararası Kitesurf Organizasyonu’ndan alının lisansları olmayan hocalarımız bile vardır. Benim işyerim olan Kites and Bananas dışında bu malzemeleri yasal olarak satan bir yer de yoktur. Kayıtsız kuyutsuz ticaretini yapanlar vardır çünkü denetim yoktur.
   Kitesurf için alanlar belirlenip bu alanların sadece kitesurf için kesilmesi gerekir. Mesela Alagadi, Güzelyalı plajında bu alanlar ayrılarak kesilebilir. Orada bir görevli olur ve ihlaller olması durumunda ceza keser. Yani sıkıntılı olduğumuz denetim meselesine geliyoruz yine. Bu konuda bilgilerimizi aktarmaya da hazırız ama çağıran yok.

SORU: 4 tarafı denizle kaplı bir adada yaşayan insanlar olarak hem kişi bazında hem devlet olarak denizin yeteri kadar farkında olduğumuzu düşünüyor musunuz?
KARAGÖZLÜ:
Biz biraz farklı bir ada ülkesiyiz. Denizden korkan bireylerin yaşadığı bir insan iklimimiz var. Boğulma, yaralanma endişesi ile denizden uzak duran insanlarımız var. Yüzme bilmeyen insanlarımız var. Deniz ürünleri açısından zengin bir ülke olmamıza rağmen mangal kültürü balık tüketiminin çok çok önündedir. Biz bu algıyı değiştirmek için yıllardır uğraş veriyoruz. Bunun ektrem bir spor olmadığını insanlara anlatıyoruz ve bu algıyı yavaş yavaş değiştiriyoruz. Halı sahada futbol oynamak kitesurf yapmaktan daha tehlikelidir.

“İlk ve en önemli adım lisanslı hocalardan ders alarak bu sporu öğrenmektir”

SORU: Kitesurf’a nasıl başlanılır ve nasıl ilerlenir?

banner134
KARAGÖZLÜ: İlk ve en önemli adım lisanslı hocalardan ders alarak bu sporu öğrenmektir. Sağlıklı bir şekilde kitesurf yapmak  bizim gibi insanlar için vazgeçilmezdir. Çoğu ailemiz çocuklarını kitesurf kurslarına getiriyor. 9 yaştan itibaren kendini bu sporda geliştiren çocukların sayısının istikrarlı olarak artışı bizleri çok sevindiriyor. Bu sporu bu adada daha ileriye götürecek olan bu çocuklardır.

SORU: Yurt dışı yarışma/ yarışma dışı katılım açısından kitesurf durumu nedir?
KARAGÖZLÜ:
Yurt dışına katılan Yücel Paralik diye bir genç arkadaşımız var. Sponsorların desteği olduğu sürece bu katılımların artacağını düşünüyorum. Örneğin ben Tarifa, Afrika, Zanzibar, Sri Lanka, Yunanistan gibi yerlerde gidip kaydım.Geçmişe oranla çok daha fazla arkadaşımız farklı noktalarda kaymaya gidiyor.

“Akdeniz plajına küçük bir kulübeye izin verilseydi bu spor için ülkeye birçok turist getirmiş olacaktık”

SORU: Yurt dışından kitesurf için ülkeye gelen veya ülkemizde bu sporu yapan yabancılar var mıdır?
KARAGÖZLÜ:
Ülkemizde genellikle bu sporu lokal insanlar yapar. Gaziveren bölgesinde kalan bir miktar İsrailli de bu sporla ilgilenir. Ben ve arkadaşlarım turist getirmek hedefiyle izin alarak Akdeniz sahilinde bir yer yapmaya giriştik ama koyduğumuz kulübeyi kaldırdılar. Sörf yaptığımız yerde tuvalet, duş, kıyafet değiştirme yeri, alet/ekipman muhafaza odası gibi en basit insani ve sportif ihtiyaçları karşılayacak bir yerimiz yoktur. Biz buraya nasıl ailelerimizi, arkadaşlarımızı ve turist davet edebiliriz? Tüm sahillerin büyük otellerle dolduğu ülkemizde eğer Akdeniz plajına küçük bir kulübe yapmamıza izin verilseydi bugün bu spor için ülkeye birçok turist getirmiş olacaktık. Bunu başaramayınca biz de altyapıya (kendi insanımız) yöneldik.

SORU: Oysa ki doğa sporları üzerinden yapılacak bir turizm çalışmasında kitesurf de ülkeye turist çekebilir...
KARAGÖZLÜ:
Türkiye’de Gökova’nın Akyaka köyü insanları tamamen kitesurf turizmi ile geçiniyorlar. Dünyada bir sürü nokta da sadece kitesurf ve bu sporun yarattığı arz/talep ile geçiniyor. Bu oldukça sürdürülebilir bir turizmdir. Bu turizm için kum, deniz, rüzgar ve malzemeler yeterlidir. Eğer bizde de yöneticiler bu mantıklarını değişirse ve algılarını açık hale getirirlerse, alternatif turizmin de yer aldığı bir turizm çeşitliliği için kafa  yorup stratejiler ortaya çıkarırlarsa bizde de bu tür gelişmeler sağlanabilir.

SORU: Küresel ısınma, değişen iklimler, deniz rejimlerinin kitesurf üstündeki etkileri ne orandadır?
KARAGÖZLÜ:
Her şeyde olduğu gibi bu spor üzerinde de birebir etkileri vardır. Tüm denizcilerin kullandığı Akdeniz Fırtına Haritası’nda farklılaşmalar oluyor. Rüzgarın esme hızları, yıllık esme sayıları da değişiyor. Bizde de bunun olumlu ve olumsuz etkileri oluyor.

SORU: Kitesurf eğitimleri nasıldır?
KARAGÖZLÜ:
Toplamda 10 saatlik 4 kademeli bir eğitimi vardır. Ben gençlere öğretene kadar kursu uzatırım çünkü benim bu sporu yapmamın ana hedefi ve en büyük motivasyonum ülkeye yeni sporcular kazandırmaktır. Sporcuya en uygun fiyatla en doğru malzemeyi verip onu bu sporla buluşturduğum zaman benim için en büyük zenginlik ve mutluluğu yaşadığım andır.

 

SORU: Deniz kenarında yaşayan yerlerdeki insanlar mı bu spora daha çok ilgi gösteriyor yoksa her yerden var mıdır?
KARAGÖZLÜ:
Hayır. Tam tersine Lefkoşa’dan daha çok ilgi vardır. Mesela Akdeniz köyünden tek bir kişi yoktur. Mağusalı 10 kişi varsa Lefkoşalı 100 kişi vardır.

“Doğada olmak, denizde bulunmak, suya dokunmak insana pozitif enerji verir”

SORU: Bu sporun insan psikolojisi üzerine, insan bedeni üzerine etkileri nelerdir? Kitesurf bir takım sporu olmadığına göre sosyalleşme yönü nasıldır?
KARAGÖZLÜ:
Doğada olmak, denizde bulunmak, toprağa, kuma basmak, suyun yanında olmak ve suya dokunmak başlı başına insana pozitif enerji verir. Bu sporu yapan insanlar hep pozitiftirler, kötü niyet barındırmazlar, adrenalin duygusunu emniyetli bir şekilde tatmin ederler ve deşarj olurlar, bir nevi ruhunu rehabilite eder. İnsanlar arasında arkadaşlıklar oluşur, çok keyifli sosyal ortamlar yaratılır hatta birlikte kitesurf tatillerine gidilir. Bu spor hayata bakış açını da değiştirir çünkü bu sporla hayatına farklılık katarsın, kalite katarsın, zenginlik katarsın. Fiziksel olarak kitesurf kasları sıklaştıran, bedenin koordinasyonunu artıran bir spordur.

SORU: Senin için kitesurf ne ifade eder?
KARAGÖZLÜ:
Benim için özgürlüktür. İstediğim bütün duyguları tatmin eden, sağlıklı bir insan ruh ve bedeni yaratmada çok iyi bir araçtır. Rüzgar estiğinde eğer oraya gidemezsem aksi bir adam olurum. Bayram seyran, yılbaşı, yağmur, çamur vs. dinlemeyen bir spordur. Benim için 9/10 oranında derslere zaman ayırıyorum,1/10 ise kendime ayırıyorum ama istediğim kadar kaymamaktan yakınıyorum.

SORU: 3 kelime ile kitesurf tanımlasan ne dersin?
KARAGÖZLÜ:
Pozitif, özgürlük, mutluluk.

SORU: Son olarak neler eklemek istersin?
KARAGÖZLÜ:
Ülkemizde hantal devlet yapısını bir yana bırakıp profesyonelce bu spora eğilirsek çok daha iyi, başarılı yerlere gelebiliriz. Ben şu anda kitesurf malzemesi olarak iki markanın hem Güney hem de Kuzey Kıbrıs bayisiyim. O yüzden turist getirmek çok da zor bir çalışma değildir.

FOTOĞRAFLAR CREDİT: KONNY POGGEL-SONSAL

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75