Reggea Müziği’nin doğduğu topraklar

banner37

“No Woman No Cry” şarkısından “When we used to sit in government yard in Trench Town” sözleri kulağımızda çınlarken, o meşhur kasabaya gelmiştik

banner87
Reggea Müziği’nin doğduğu topraklar
banner90
banner99

Münevver Nizam KAHVECİSOY

Kalbimizde ve ruhumuzda derin izler bırakan Jamaika’ya olan gezimiz devam ediyordu.

Uzaklardan esen Karayip rüzgarına takılıp içimize dolan ‘No woman No Cry’ şarkısını, sahibinin sesinden dinleye dinleye Kingston cadde ve sokaklarında yol aldık. Dinlediğimiz çok az şarkı bu kadar lirikti... Köşede arasıra gözüküp kaybolan okyanusun ürkek görüntüsü arasında, o meşhur kasabaya geldik: Trench Town. Hani o ‘No Woman No Cry’ şarkısında “I remember when we used to sit in a government yard in Trenchtown”,‘Trenchtown’da bir hükümet bahçesinde oturduğumuzu hatırlıyorum’ sözlerinde geçen efsane kasaba. Trenchtown, modern kültürde Rastafarianizm’in öncüsü sayılan Bob Marley’in, özünde bu inancı ve Jamaika’ya has özellikleri taşıyan ve bunu müzik ile tüm dünyaya yayan Reggea müziğinin doğduğu topraklar... Yani Reggae müziğinin efsanevi ismi Bob Marley ile diğer birçok ünlü sanatçı arkadaşlarının doğup büyüdüğü bir gecekondu mahallesi.

Duvarlarında müzik efsanelerinin resimleri ile süslü köşe başını döndüğümüzde, biraz hoyrat davranılmış ve biraz da köhne bir kasaba çıktı karşımıza. Müziğin sıcaklık olup damarlarımızda aktığı yolda yürüdük. Az ileride, Bob Marley ve arkadaşlarının müzik öğrendiği Trench Town kültür bahçesine gittik. Jamaika’nın kültür mirası sayılan bu alanda Bob Marley’in arkadaşları ile ‘No Woman No Cry’ şarkısında atıf yaptığı “little Georgie would make the firelight” hani o ateşi yakan Georgie sanki gözümüzün önünde duruyordu. Ve müziğe başlamadan önce Bob Marley’in çocukları taşıdığı çürümeye yüz tutmuş meşhur minibüsü... Öylece orda zamana karşı direniyordu...

Bob Marley, müziğin Jamaika’yı iyileştirebileceğini söylemişti ve burası iyileştirilecek tüm yaraların ilacının üretildiği yerdi.

Mahalleyi gezerken, etrafın derin sessizliğini rasta saçlı rehberimizin farklı bir aksan taşıyan derin İngilizce anlatımı bozarken, 1960’larda Jamaika’nın Hollywood’u olarak bilinen, hoyrat davranılmış ama özünde önemli bir efsanenin doğduğu gece kondu mahallesine veda ettik.

Gezmeyle kalın...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108