Sağlıklı yaşam alışkanlıklarınızla, kanser riskinizi azaltabilirsiniz

banner37

Sağlıklı yaşam alışkanlıklarınızla,  kanser riskinizi azaltabilirsiniz
banner90
banner99

   Sağlıklı beslenerek, tütün mamullerinden uzak durarak, aktif ve hareketli yaşam tarzınızı benimseyerek, kanser riskinizi önemli derecede azaltabilirsiniz.

   Kanser hastalığının oluşumunda birçok faktör yer almaktadır. Bu faktörler içerisinde en büyük grubu “sağlıksız beslenme alışkanlıkları”, “tütün mamulleri kullanımı” ve “hareketsiz yaşam tarzı” ve “kilo fazlalığı (obezite)” oluşturmaktadır.

   Beslenme alışkanlıkları - kanser ilişkisine baktığımız zaman, beslenme alışkanlıklarının kanser hastalığı oluşumundaki rolü, besin maddesinin üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar geçen süreçteki tüm usulüne uygun yapılmayan uygulamalardan etkilenmektedir. 

   Beslenme alışkanlıklarının hastalığın oluşumunda iki yönlü etkisi vardır. Özellikle, besin kaynakları ve beslenme tarzı tercihlerinde dikkatli ve bilinçli davranılmadığı takdirde kanser hastalığının oluşumunda önemli bir zemin oluştururken, dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzı benimsendiği takdirde hastalıktan korunmada önemli bir rol oynamaktadır.

banner134
Tütün mamulleri kullanımı

   Tütün mamulleri kullanımı, tüm kanser türlerinin oluşumunda %30 oranında rol oynadığı bilinmekle birlikte, kanser hastalığına bağlı ölümlerin yaklaşık üçte birinin sorumlusu olduğu da bildirilmiştir. Tütün mamullerinden birisi olan “sigara” ne yazık ki günümüzde en yaygın kullanım alanına sahip olan kanserojen bir maddedir.    Sigara, kanser hastalığının önlenebilir en önemli nedenidir…

Sigaraya başlama yaşı, içilen sigara türü ve adedi, sigara içilen süre ve yoğunluğu gibi faktörler kişinin kanser hastalığına yakalanma riskini arttıran faktörlerin başında gelmektedir. Ayrıca, sigaraya erken yaşlarda başlanması ve dumanın derin olarak içe çekilmesi de kanser oluşumunu kolaylaştıran faktörlerdir.

Sigaranın, ağızda başlayan vücut yolculuğu ve idrar ile vücuttan atılımına kadar geçen süre içerisinde temas ettiği tüm organ ve sistemleri olumsuz etkilediği bilinen bir gerçektir. Aynı şekilde sigara içiminin bırakılmasından ancak 15-20 yıl sonra kanser riskinin önemli derecede azaldığı da bilinmektedir.

   “Hareketsiz yaşam tarzı” diğer bir deyişle “sedanter yaşam tarzı” genel sağlığımızı etkilediği gibi başta obezite (şişmanlık) olmak üzere diğer birçok önemli sağlık problemlerinin oluşmasında ve özellikle kanser hastalığının oluşumunda önemli rol oynamaktadır.    

   Sağlıkta kalmanız dileğiyle....     

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75