“Sev dünyayı, açılır her kapı… İşte Susam Sokağı”

banner37

banner87
“Sev dünyayı, açılır her kapı… İşte Susam Sokağı”
banner90
banner8

 Ergül ERNUR

  Koronavirüse karşı alınan tedbirler, herkesi eve kapattı. Sosyal hayat durdu. İş yok, okul yok…

   Ülkemizin ilk kez karşılaştığı bu durum, herkesi şaşkına çevirdi… Her gün sistematik olarak yapılan birçok işten bir anda uzak kalınması, hepimize farklı bir deneyim yaşattı…

   Şimdi herkes evde kaliteli zaman geçirebilmek için bir şeyler yapıyor, üretiyor, oyalanıyor… Birçok kişinin tercihi de film izlemek… Eski, yeni ne varsa herkes internetten, farklı platformlarından filmler, diziler izlemeye başladı.

   Özellikle çocukları olan ailelere belki bir fikir olur düşüncesiyle bu hafta, bizim çocukluğumuzun unutulmaz çocuk programını hatırlatmak istedim.

   Çocukluğu 1990’lı yıllarda geçenler “Susam Sokağı” adlı programı hatırlayacaktır…

   “Gün güneşli, insanlar neşeli... Sen de gel oyna... Susam Sokağı’nda. Dostluk ve sevgi, sarıyor her yeri... Gel katıl bize, verelim el ele. Sev dünyayı, açılır her kapı... İşte Susam Sokağı” sözleriyle donatılmış şarkısı, hepimizin dilindeydi.

   Minik Kuş, Kırpık, Edi ile Büdü, Kurabiye Canavarı, Kurbağacık, Açıkgöz, Tahsin Usta, Zehra Teyze, Nihat Amca, Hakan Abi, Sabiha Teyze ve Zeynep Abla… Onları ekranda görebilmek için program başlamadan 10 dakika önce televizyonun başında merakla beklerdik.

   Sevgiyi, paylaşmayı, hoşgörüyü, arkadaşlığı öğreten bir programdı… Oyuncuların yanı sıra kuklalarla canlandırılan hayali karakterler ilgimizi çekerdi.

   1989’da TRT’nin Ankara Kavaklıdere’deki Sefaretler Stüdyosu’nda çekimleri başlayan Susam Sokağı, 1990’a kadar iki sezon boyunca yaklaşık 250 bölüm olarak kaydedilmiş.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75