Siem Reap’te uyumayan pazar

banner37

banner87
Siem Reap’te uyumayan pazar
banner90
banner8

   Phnom Bakheng tapınağının uyuklayan basamaklarında o muhteşem güneşin, bulutları parçalayarak kaybolmasını izledik. Gün yavaşça kararırken, yaklaşık 20 dakika uzağımızdaki gece marketine doğru yol aldık.

   Gece marketleri birçok uzak doğu ülkesinin geleneği halinde. Günün iç bayıltan sıcak ve nem karışımından kaçanlara dinlenme ve alışveriş olanağı sağlamakta. Angkor gece marketine doğru uzanan yolda gece ile gündüz vardiya değişimi yapmıştı. Gündüz açık olan işyerleri kapanmış yerini rengarenk ışıkları ve dev dükkan tabelaları ile restoranlar, masaj salonları ve gizemli gece kulüpleri almıştı.

İnsan ve motor yığınları arasından kayarcasına geçerek, bize yabancı bu kültürü içimizde bir kez daha hissettik.

İçinde rahatlıkla kaybolabileceğimiz sokakları, bir motorun çektiği arabayla gayet havadar bir şekilde geçtik. Geçtiğimiz sokak ve caddelere fışkırmış insanların kaynağına ya da toplandığı noktaya ulaştık. Bugünlerde bu kalabalıklar korkutucu görünse de, o günlerde kendimizi bir insan ve renk cümbüşünde hissettik. Üzeri kapalı, bize yabancı pazarda satılan ürünlerin cins ve çeşitliliği inanılmazdı. Gece marketinin girişindeki insan sesleri ile rengarenk yanan ışıklar kulağa ve göze hoş gelen bir senkron oluşturmuştu. Tepemizde dönen vantilatörlerin yalancı serinliği altında marketi gezmeye başladık.

   Dediğim gibi gece marketinde satılan ürünlerin cins ve çeşitliliği inanılmaz seviyede. Hemen her tezgahta rengarenk yerel ve modern kıyafetler, Kamboçya’ya özgü hediyelikler, dini ve kültürel biblolar, anıt ve tapınakları simgeleyen ürünler, mis kokulu buhurlar, çantalar, tabaklar, fotoğraf albümleri, egzotik ve ayni zamanda kurutulmuş etler, yiyecekler, rengarenk baharatlar ve daha nicesi. Bu geniş ürün yelpazesi altında oradan oraya koşan biz gezginler ile satış yapan yerli satıcılar modern zamanların minik ipek yolu ticaretini oluşturmuş durumda. 

  Hemen her tezgahta satış yapan esmer ve güler yüzlü Kamboçya insanlarının sıcakkanlılığına kapılmamak elde değil. Ürünlerin çeşitliliği ve satıcıların çokluğu arasında kararsızlık yaşamamak mümkün değil. Tam da burada pazarlık kartını oynamak gerekiyor. Gece marketin içerisindeki çoğu tezgahın önünde kıyasıya pazarlık yapan bir Kamboçyalı ile bir Avrupalıyı görmeniz mümkün. Pazarlık, bu markette yazılı olmayan kural gibi. Kısmen de olsa halen bizim uyguladığımız bu yöntem ile birçok ürünü yarı fiyatına satın almak mümkün. Ülkesinde pazarlık kelimesinin karşılığını bilmeyen insanların, kahramanca pazarlık yaptıklarını hayran hayran izledik.

  Gece marketi içerisinde, içecek ve yiyecek satılan yerler ile küçük bar tarzı yerlerde bulmanız mümkün. Bununla beraber ayak masajı yaptırabileceğiniz mekanlarda bulunmakta. İnanın bu marketi gezdikten sonra bu masaj en çok ihtiyacınız olacak şeylerin başında geliyor.

  Kalabalık arasında çarpışa çarpışa gözümüze kestirdiğimiz ürünleri, bize has pazarlık yaparak pazarın kalabalığı arasından çıkarak günü tamamladık. Daha sonraki gün gündüz de burayı ziyaret ettik ancak gece kalabalığının yerini tamamen sessizlik almıştı.

   Gezmeyle kalın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75