banner6

‘Skandal video’ zanlıları teminatla serbest kaldı

banner37

Hamza Ersan Saner ile ilgili ‘skandal video’ olayının 4 zanlısı dün yeniden mahkemeye çıkarıldı

‘Skandal video’ zanlıları teminatla serbest kaldı
banner99

Sedef BOŞNAK

KKTC gündemine bomba gibi düşen ‘skandal video’ olayıyla ilgili günlerdir poliste tutuklu tutulan 1’i kadın 4 zanlı, dün teminat talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkartıldı.

Meseleyle ilgili, UBP eski Genel Başkanı ve Başbakan Hamza Ersan Saner’in şikayetinden sonra tutuklanan N.P.G., C.K., G.S. ve M.Ö., yargılanıncaya değin, diğer şartların yanında 15’er bin TL nakdi teminat karşılığında serbest bırakıldı.

Yargılanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men edilip, bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el konulan zanlıların, aleyhlerindeki tüm suçlamaları reddettiği belirtildi.

“Devam eden tahkikata etki edemezler”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Fırat Kızıltunçlar , Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Abdülkadir Gildir’i meseleyle ilgili talebi aktarması için yeminli şahadete çağırdı.

Tahkikat çavuşu Abdülkadir Gildir, zanlıların, 19 Ekim’de sosyal medyada yayılan bir videoyla ilgili, Hamza Ersan Saner’in, 21 Ekim’de, polise, N.P.G. ile internet üzerinden yapmış oldukları görüntülü konuşma videosunun içeriğinin değiştirilip, internet üzerinden dağıtıldığı yönündeki şikayeti üzerine başlattığı soruşturma kapsamında tutukladığını ifade etti.

Zanlı N.P.G.’nin şikayetin yapıldığı gün, C.K. ve G.S.’nin 22 Ekim’de Gazimağusa’da, M.Ö.’nün ise Lefkoşa’da tutuklandığını anımsatan Gildir, N.P.G.’nin, 2020 Aralık’ta, Gazimağusa’da, “Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların, bir aletle dinlenmesi veya kayda alınması”, “Kişilerin özel hayatıyla ilgili, kişilerin görüntü ve seslerini ifşa” ve Özel hayatın gizliliğini ihlal”; C.K., G.S. ve M.Ö.’nün ise Lefkoşa’da “Özel hayatın gizliliğini ihlal ederek, görüntü ve ses kaydını elde etme” suçlarından methaldar olduklarını anlattı.

“Saner ile görüntülü konuşmasını kaydetti”

Meseleyle ilgili birçok incelemede bulunan tahkikat çavuşu Abdülkadir Gildir, N.P.G.’nin, 2020 Aralık ayı içerisinde, Gazimağusa’da, Hamza Ersan Saner ile birlikte internet üzerinden yaptığı görüntülü konuşmaları cep telefonuna kaydedip daha sonra sildiğini söyledi.

Abdülkadir Gildir, 15 Temmuz 2021’de, C.K. ve G.S.’nin, N.P.G.’yi Lefkoşa’ya götürerek, M.Ö. ile buluştuklarını kaydetti ve C.K., G.S. ve M.Ö.’nün N.P.G.’nin telefonundaki görüntülerin geri getirilmesini sağladığını belirtti. N.P.G.’nin, telefonundaki video görüntüleri C.K., G.S. ve M.Ö.’ye vererek, ifşa ettiğini dile getiren Gildir, zanlıların aleyhlerindeki suçlamaları reddettiğini ifade etti.

Gildir, tahkikatının zanlıların etki edeceği kısmını tamamladığını kaydetti ve mahkemeden, benzer sabıkası bulunmayan KKTC uyruklu zanlıları uygun bir teminata bağlamasını istedi.

Huzurundaki ciddi suçla ilgili talebi değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, zanlıları, yargılanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men etti ve 15’er bin TL nakdi teminata bağladı. Serden, haftanın bir günü en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücut etmesini istediği zanlılar lehine, ayrıca, KKTC vatandaşı 2’şer kefilin 75’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmelerine emir verdi.

Tüm zanlılar, şartları yerine getirip serbest bırakıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104