banner6

Şölen Soylu’dan yeni şiir kitabı; “Şahbaz”

banner37

Şölen Soylu’dan yeni şiir kitabı; “Şahbaz”
banner99

Aliye ÖZENCİ


Şölen Soylu, psikobiyografi, otobiyografi, özgün şiirler serbest dizeler ve sufizm şiirlerinin yer aldığı “Şahbaz” adlı ikinci şiir kitabını, okuyucuyla buluşturdu.


Üç bölümden oluşan kitapta, “Psikobiyografi; İçimizdeki Cenaze seçmeler ve Aşk’ın DNA’sı” tasavvuf/sufizm türünde şiirler yer alıyor. 504 sayfa olan kitapta Alper Susuzlu ve Sibel Besli’nin çizimleri de yer aldı. Kapak tasarımı ve tasnifi ise antropolog Uğur Bostan’a ait.

banner134


“Kendi acılarıyla beslenip gelişen bir çocuktu; Şahbaz!” diyen Şölen Soylu, kitabının Psikobiyografi şiir türünde bir ilk olduğuna dikkat çekti.


Soylu, “Her şey, birçok şey, çok şey, bazen hiçbir şey... Karışık yani, hepsi iç içe...” ifadesiyle de şiirin hayatındaki yerini KIBRIS Ekran eki için anlattı.

“Kendi türünde bir ilk”


Şölen Soylu, 13 Şubat 1978, Mağusa doğumlu… 1995’de Canbulat Lisesi mezun olan Soylu, üniversite öğretimini ise yarıda bıraktı. Soylu, “Sonsuzluğun Gölgesinde” isimli ilk şiir kitabını 1998’de yayımladı.


İkinci şiir kitabı olan “Şahbaz”da yer alan şiirlerini 2019’da kitaplaştırma kararı alan Soylu, “O andan itibaren düzenleme ve dizgiye başladım. Yaklaşık bir yıla yakın süredir, sadece kitapla uğraştım” dedi.


Soylu kitabının içeriğini ve temasını anlatmaya devam etti:


“Şahbaz'ın en önemli özelliği; kendi türündeki bir -ilk- olmasıdır. Psikobiyografi şiir türündeki; yeni nefesle, bir ilktir. Kitap her ne kadar; otobiyografi, özgün şiirler, serbest dizeler ve sonlara doğru sufizmden oluşan şiir ve sözler çeşitliliği gösterse de; Psikobiyografi yeni tür şiir; kitap üzerinde baskın bir hakimiyet göstermektedir. Şahbaz; acının, aşkın, yalnızlığın; satırlara dökülmüş, başta hazin fakat, sonda mutlu olan hikayesi ve ifadesidir. Farklı bir anlatım, dip bir bakış, uç bir yörüngeyle... Öfkeyi sevgiye, ümidi aşka taşıyacaktır... Kendi acılarıyla beslenip gelişen bir çocuktu Şahbaz!”

Psikobiyografi türü


Soylu yayımladığı kitabın Psikobiyografi türünde bir ilk olduğunu yineleyerek şu bilgiyi verdi:


“Psikobiyografiden kastım: Ruhsal geçmiştir!


Şiirlerimi yazarken; şiirsel açıdan, böyle bir türden herkes gibi benim de haberim yoktu. Onları herhangi bir kalıpla değil içimden geldiğince yazıyordum fakat ne var ki; kitabın yazarı olarak, onun içeriğiyle ilgili okuyucuyu bilgilendirmek adına, yazılarımı incelemeye koyulduğumda; istem dışı olarak; 2019 ve buna yakın yıllarda; 2000'li yılların psikolojisini yazıya nasıl döktüğümü keşfettim. Ve o an anladım ki; bu Psikobiyografiden başka bir tür değildi! Ta kendisiydi, evet!”


Şahbaz kitabında şiirlerin yanı sıra Alper Susuzlu ve Sibel Besli’nin çizimleri de yer alıyor. Soylu, kitabında çizimlere yer verilmesi fikrinin kendisine ait olduğunu belirterek; “Şiirlerdeki hareketliliği, görsel olarak da yansıtma isteğimden kaynaklanan bir durum” dedi.


Soylu anlatmaya şöyle devam etti:


“Ayrıca psikobiyografi olarak da adlandırdığım bu türün; okuyucunun rahatlıkla anlaması kabilinde; tinsel ve görsel belirginlik adına yapılmış bir hareket. Arzuladığım, daha doğrusu şiirlere uygun desen temasını; yine kendim belirleyip, kıymetli ressamlarımızı bu yapıya uygun olarak yönlendirdim diyebiliriz bir nevi...

Desenleriyle, "Şahbaz"a katmış oldukları derinliğe mukabil; değerli ressamlarımız Alper Susuzlu ve Sibel Besli’ye buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum...


Aslında kitabın adını düşünmek şöyle dursun, yazdıklarımı kitaplaştırmak gibi bir arzum dahi yoktu. 2019 yılında kalbime bir anda bu Şahbaz ismi geliverdi, yerleşti ve gitmedi... Şahbaz, belli ki bir kitap ismiydi. Belki tuhaf gelecek ama Şahbaz isminin tam açılımından bile haberdar değildim, açıkçası merak edip bakmadım bile... Kalbime ve kulağıma çok hoş gelen bu isme oturup bir şiir yazdım ve inanır mısınız anlamını dahi bilmeden yazdım, plansızca ve hiç düşünmeden...


İşte böyle, birdenbire! Başka âlemlerden gelen bir hediye... Çok orijinal bir yapıt "Şahbaz"!”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104