Tabulara meydan okuyor

banner37

Her ne kadar bazı kesimler kombay yani biçerdöver operatörlüğü mesleğini “erkek işi” olarak görmekte ısrar etse de Türkmenköy’de yaşayan Şengül Dürüst, bunun aksini kanıtladı

Tabulara meydan okuyor
banner99

26 yıldır biçerdöver operatörlüğü yapıyor Bazı kesimler hâlâ meslekleri “kadın işi”, “erkek işi” diye ayırmaya devam ederken, Türkmenköy’de yaşayan Şengül Dürüst, biçerdöver operatörlüğü yaparak bu tabulara meydan okuyor. Yaklaşık 26 yıldır biçerdöver operatörlüğü yapan Dürüst, ilk başlarda karşılaştığı ve üzüldüğü “adam gibi kamyon sürer”, “adam gibi traktör sürer” ve “adam gibi tarla işi yapar” gibi tepkilere artık aldırmıyor

Ceren ÖZBİL

   Kıbrıs’ta kombay, Türkiye’de ise biçerdöver operatörlüğü olarak bilinen meslek her ne kadar bazı kesimler tarafından hâlâ sadece erkeklerin yapabileceği bir iş olarak görülse de, Türkmenköy’de yaşayan Şengül Dürüst bunun aksini kanıtlayanlardan oldu.

   Mesleklerle ilgili bazı kesimlerin tabularını yıkan Dürüst, yaklaşık 26 yıldır biçerdöver operatörlüğü yapıyor.

   Eğitimini dikiş ve nakış üzerine alıp, evlendikten sonra tarım işine merak saran Şengül Dürüst’e göre, kadın, istedikten sonra her mesleği başarı ile yapabilir.

    KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Dürüst, kombay yani biçerdöver operatörlüğü işine nasıl başladığını ve bu süreçte nelerle karşılaştığını anlattı.

KIBRIS: Kendinizi tanıtır mısınız?

   DÜRÜST: Ben Şengül Dürüst… 1967 yılında Cihangir’de doğdum. İlkokulu Cihangir’de, ortaokulu ve liseyi Lefkoşa’da okudum.

  Liseden sonra 7, 8 yıl dikiş nakış işiyle uğraştım ve daha sonra eşimle birlikte tarımla ilgilenmeye başladım.

KIBRIS: Tarım işiyle ilgilenmeye ne zaman başladınız?

   DÜRÜST: 1994’te küçük bir şekilde bu işe başladık.

  Daha sonra toprağın hiçbir zaman insanı aç bırakmadığını gördük.

  Uğraşmasını bildiğin sürece topraktan insana zarar gelmez.

   Biz de işimize küçük bir traktörle başladık, o dönemde tarım aletlerini komşularımızdan aldık.

  Daha sonra 1994 yılında kombay aldık. Eşimle birlikte çalışıyoruz.

KIBRIS: Kombay kullanmaya nasıl başladınız?

   DÜRÜST: Kombayı ilk aldığımızda kullanması için Türkiye’den çalışan getiriyorduk. Ancak daha sonra “neden biz Türkiye’den adam getiriyoruz” diye sorduk ve ikimizin birlikte bu işi başarabileceğimize karar verdik.

   Önce eşim kombay kullanmayı alıştı, ardından da beraber çalıştığımız için ben alıştım.

   İkimiz de öğrenince, çalışan getirtmekten vazgeçtik.

  Kamyonu birimiz sürerse, kombayı diğerimiz sürmeye başladı.

KIBRIS: İşleriniz nasıl gidiyor?

    DÜRÜST: İlk olarak bin dönüm biçmeye başladık. Sonra herkes çok memnun kaldı biçmemizden ve şu anda 5 bin dönüme kadar biçebiliyoruz. Ayrıca bizim ekinlerimiz de var. 

KIBRIS: Evlenmeden önce tarıma ilginiz var mıydı?

banner134
    DÜRÜST: Hiç merakım yoktu. Çünkü ben dikiş nakış mezunuyum ve tarım işine ilgim yoktu. Bu ilgi evlendikten sonra başladı.

KIBRIS: Peki sizin kombay kullandığınızı gördüklerinde aldığınız ilk tepkiler neydi?

   DÜRÜST: Beni, ilk, kamyonda gördüklerinde herkes çok tuhaf karşıladı. Çünkü ben yüklü kamyonları götürebilirim ve sürebilirim.

   Hatta ilk zamanlarda eşime “neden bana herkes böyle bakıyor” diye sordum. Ondan sonra duydum ki kahvelerde hakkımda “adam gibi kamyon sürer”, “adam gibi traktör sürer”, “adam gibi tarla işi yapar” şeklinde konuşuyorlar. Ancak ne iş isterse olsun birlikte yaptığın iş, çok daha iyidir ve çok daha verimlidir. 

KIBRIS: Sizce “kadınlar kombay kullanamaz” diye bir şey var mı?

   DÜRÜST: Hiç yoktur. İnsanın içinde olduğu müddetçe kadının elinden hiçbir iş kaçmaz.

   Neden hep kadınların hafif işleri yapabileceği konuşuluyor. Biz ekmeğimizi bu işten kazanıyoruz. Ben yapabildiğime göre herkes yapabilir. Çünkü ben hiç tarlaya gitmiş biri değildim.

  Başladım hoşuma gitti, verimini gördüm ve teşvik oldum.

KIBRIS: Bu işe başladığınızda zorlandınız mı?

   DÜRÜST: Bu işe ilk başladığımda zorlandım. Çünkü herkes bana bakıyordu. Şapkayı takıp işimi yapıyordum. Gece yarılarına kadar bağ bağlamışlığım var. Şimdi ise herkes alıştı.

KIBRIS: Çocuklarınız bu meslekle ilgileniyor mu?

   DÜRÜST: Büyük kızımın ilgisi yok. Küçük kızım bankacıdır.

   Ancak kombay da, kamyon da kullanmayı biliyor. Arpa çuvallanacak olsa onu da yapar.

   Büyük kızımın ilgi alanı değil. O da bize ev işleri yaparak destek oluyor.

KIBRIS: Daha önce farklı bir alanda çalıştınız mı?

   DÜRÜST: Eşim daha önce makinistti… Evet bundan da para kazandık. Ancak çok stresli bir işti. İnsanlarla fazla muhatap olmak zordur. Bu iş başladıktan sonra ise daha fazla para kazandık.

  Bir de tabi yönlendiren insanlar da önemlidir. Eşim de, ben de bilen birilerinden fikir almaya açığız. Hatta mutlaka bilen birilerine danışıyoruz. “Biz biliriz” demiyoruz. Her zaman için biraz etrafa sormak lazım.

KIBRIS: Vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

    DÜRÜST: Hayat çok zor ve bizi de zor günler bekliyor. İnşallah herkesin de yardımı ile bu pandemi dönemi geçer.

    Biz eski hayatımıza dönmeye çalışıyoruz. Gençlerimiz de bu mesleklere yönelsinler. Ancak devletten de beklentilerimiz var. O da gençleri bu gibi işlere alıştırmalarıdır.

  Bizden sonra çok az bir nesil bu işi yapabilecek. Bunun için de devletin yardım etmesi gerekir.

  Mesela şimdi bu işler için hep Türkiye’den  adam getiriliyor. Neden bizim buradakileri eğitmeyelim. İnşallah bu konuda bir eğitim programı açılır ve gençleri eğitiriler. Çünkü her ne kadar da biz eğitsek, bunu eğitim olarak alması çok farklı olur.

  Ben görüyorum ki bizden sonra çok az sayıda kişi bu işi yürütecek.  Ayrıca kadınları da hep evde oturmamaları için teşvik etmek gerekir.

  Ben torunuma bakıyorum, ev işi de yapıyorum, tarlaya da geliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 3 hafta Önce

Ulkemizde bircok kadinlarin olusturdugu sivil toplum orgutleri var, kadinlarimizi cesaretlendirip onurlanmak adina Şengül Hanim ve onun gibi cesaretli ve basarili Kadinlarimiza odul versinler.

SIRADAKİ HABER

banner75