banner6

Tanrıların besini çikolata

banner37

Tanrıların besini çikolata
banner8

Ali ÖZÇİL

Çikolatanın ana maddesi kakao’dur. Kakao ise İkiçenekliler sınıfında bulunmakta olup ebegümecigiller familyasındandır. Doğal olarak yetiştiği yerler And Dağlarının alt bölgeleri ile Amazon ve Orinoco ırmaklarının çevresidir. Yağmur alan ve ılık iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. En büyük üreticisi % 40 ‘lık üretimi ile Fildişi Sahilleridir. Theobromacacao ağacının tohumları kakao çekirdekleridir.  Kakao tozu ve kakao yağı en önemli ve yararlı besinler arasında gelmektedir. Kakao ağacının tohumları mayalanmasının ardından kurutulur. Mayalama ve kurutma işleminin ardından acı tadı kaybolur. Kurutulan tohumlar kavrulur ve un haline getirilerek yağı çıkarılır. Yağı çıkarıldıktan sonra tekrar öğütme işlemi yapılır. Bu öğütme işlemi sonucunda da kakao elde edilir. İçeriğinde yağ, azot, lif ve yağ ile yararlı mineraller bulunmaktadır.

Tanrıların besini, kahverengi altın olan insanoğlu çok geç keşfettiği ama hiç vazgeçemediği çikolata için yaptığı tanımlardan birkaçıdır. Varoluşu; bol nemli çok sıcak ve yağışlı tropik bölgelerin gölgelik yerlerinde yetişen kakao ağacının varlığına bağlıdır. Kimileri için yalnızca hoş bir lezzet, kimileri içinse neredeyse ekmek kadar gerekli bir yiyecektir. Hammaddesi kakao çekirdeği, çok eski zamanlarda insana satın alınan para olmuş, yine bu çekirdekten hazırlanan sıvı ise yalnızca krallara layık bir içecek sayılmış. Varlığı altıncı yüzyıla kadar bilinmeyen kakao ağacının son ürünlerinden olan çikolatanın keşfi için de yağınca zengin kakao likörü, kakao yağı, şeker, emülgatör ve vanilinden oluşan özel karışım, çok değerli bir besin maddesidir.

Aztekler ise bu bitkiyi önce mitolojilerine taşımış ve onun için cennetteki iyilik ve kötülük ağacının yeryüzündeki temsilcisi demişler ve besin maddesi olarak kullanmışlar sonra da takas aracı görevi yüklemişler. Kakao kullanımı o zamanlar adeta bir uygarlık göstergesi sayılıyordu. Bu nedenle bölgedeki tüketiminin özellikle saray çevresinde çok fazla olduğu sanılmaktaydı. Söz konusu döneminde çikolata henüz üretilmemişti ama kakao içmek bir mutfak kültürü olmasından öte bugünün terimiyle bir trend halindeydi.

Günümüzde çikolatanın mutfakta özellikle de tatlı ve pastalarda kullanımı sınırsız. Çikolata güzel günlerimizin vazgeçilmez ikramı, lezzeti, mutlu bir günün anlamını artırarak daha da güçlendirmek için tüketimi sonsuza dek sürecek yiyeceklerden biridir. Şu kış mevsiminde sıcak çikolata içmek de daha keyifli olacaktır.


 

**

banner134

Yumurta Otu

Porsiyon: 2

Malzemeler:

200 gr yumurta otu           

3 yemek kaşığı zeytinyağı

2 adet yumurta

1 tutam tuz

1 tutam karabiber

1 kaşık sirke

2 bardak su


Yapılışı: Yumurta otları yıkanıp kurutulur ve zeytinyağında kavrulur. Diğer yandan tencereye su konarak kaynatılır. Sirke ve tuz ilave edilerek yumurtalar içine kırılır. Kayısı kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Servis yapılırken tabağın altına yumurta otu, üzerine haşlanmış yumurta konur. Son olarak üzerine zeytinyağı dökülerek sıcak olarak sunulur.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104