banner6

Thaton’un insanları

banner37

Thaton’un insanları
banner8

Münevver KAHVECİSOY

Tembelce akan nehir, Thaton’un vahşi yüzünü saklamaktaydı. Dağların yükselerek Mynmar’a (Burma) uzandığı ormanların arasında ve gizli tarlaların kıyısında  irili ufaklı birçok gizemli köy saklıdır. Bu köylerde yaşayanların bazıları bu toprakların insanı iken bazıları köklerinden koparak buralara savrulan kabilelerden oluşmaktadır.

 Köyün kuzeyini kaplayan ormanlara doğru yol alamaya başladık. Patikalar ve küçük akarsular geçtik. Bir yanımız basamaklı çeltik tarlaları, bir yanımız ayak basılmamış gibi duran gizemli ormanla çevriliydi. Bu ormanların insanları rengarenk kıyafetler içerisinde, ara sıra gülümseyerek yanımızdan geçti. Yorgun yüzlerinde sessiz bir mutluluk vardı. Yürüdüğümüz patika bir nehrin kıyısında bittiğinde, uzun ve dar bir sandala binerek yola devam ettik. Ağaçların parmak uçlarına dokunan bulutları ve küçük köylerden doruklara yükselen dumanları izledik. Ahşap ve köhne evlerin başladığı bir aralıkta durarak tekneden indik. Karşımızda gittikçe yükselen bir tepede sağa sola savrulmuş birkaç ahşap evin dışında her şey tamamen koyu bir ormanlık araziydi. Muhtemelen elektrik ve suyun ulaşmadığı bu evlerden başını uzatan ve dünyayı bambaşka gören çocukların gülümseyen yüzleri, bu bakir toprakları elmaslarla süslüyordu. Bu ahşap evler direkler ile yükseltilmiş, palmiye ağaçlarından çatılara sahipti. Evlerin dış duvarlarında asılı olan balık ağları, her daim balık sunan nehrin bereketinden faydalanmak için kullanılıyordu.

Küçük ve ahşap evin içinden çıkan insanlarla, hiçbir ortak dilimiz olmasa da bir şeyler konuştuk. Ormanı, nehri ve yaşamlarını anlattılar. Dillerini anlamadık belki ama birçok şeyi görmek için dile ihtiyacımız yoktu. Maddi yoksulluğun ortasında bir avuç gülümsemenin dağlara çarpıp bize geri geldiğini gördük.

Sağlıkla ve gezme umuduyla kalın…

banner134 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104