Unutulmaz çizgi film karakterleri

banner37

Unutulmaz çizgi  film karakterleri
banner90
banner99

Ergül ERNUR

   Zamana yolculuk yapalım; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında çocukluğumuzu hatırlayalım…

   En güzel kıyafetlerin giyildiği, coşkuyla şarkıların söylenip, şiirlerin okunduğu 23 Nisan, her çocuk için özeldir.

   1980’lerin sonlarına, 1990’ların başlarına denk gelen çocukluğumda, sahada 23 Nisan gösterimizi yaptıktan sonra dondurmacı arabasına koşar ve yazın ilk dondurmasını alırdık. 23 Nisan, tarihi öneminin yanı sıra bizler için yaz mevsiminin habercisi, artık tişört giyme ve dondurma yeme zamanının da başlangıcıydı.

   Eve gittiğimizde, 23 Nisan kıyafetlerimizi çıkarmaz, akşama kadar evin içinde kıyafetlerimizle dolaşırdık. Babam, hem sahada hem de evde günün hatırası olarak fotoğraflarımızı çekerdi.

   Çocukluğumdaki 23 Nisan kutlamalarını düşünürken, fotoğraf albümlerine bakıp, o yılları yeniden anımsadım. 23 Nisan’larda çekilen fotoğraflarımdan birinde, televizyonda “Tom ve Jerry” adlı çizgi filmden bir karenin de olduğunu görmek, o dönemde izlediğimiz çizgi kahramanları aklıma düşürdü.

   Kucağımızda meyve tabağı ya da bir kase cipsle televizyonun karşısında pür dikkat izlediğimiz çizgi filmler…  

   Saatlerce hipnotize olmuş gibi izlerdik… Başlangıç saatini de hiç kaçırmazdık… Birçoğu unutulup gitti.   

   Hâlâ izlemeye doyamadığım bu çizgi filmlerinde, unutulmaz çizgi kahramanlar vardı.    

   Küçük bir zaman yolculuğuna çıkalım… Ve en sevilen çizgi film karakterleri hatırlayalım…

   Arı Maya… Atom Karınca… Speedy Gonzales… Ayı Yogi… Bugs Bunny… Domuz Porky… Tweety… Sylvester… Ağaçkakan Woody…

Road Runner

   Road Runner ve tilkinin amansız kovalamacası herkesi güldürürdü. Sürekli kovalamaca olan film, azmi ve zeka oyunlarını sergiliyordu. Sürekli kaçan ve hızıyla nefesleri kesen “Beep beep” ve onu kovalamaktan hiç vazgeçmeyen, kurnazca oyunlar planlayan ve planladığı her oyuna kendi düşen tilkinin macerası izlenmeye değer eski çizgi filmler arasında yer alıyor.

Ninja Kaplumbağalar

   Ninja Kaplumbağalar, fantastik tarzdaydı. Aksiyonu küçük yaşlarda yaşamamıza vesile olurdu. Dört mutant kaplumbağa ve Splinter ustanın yer aldığı bu çizgi filmi hiç kaçırmadan izlerdik. Rafael, Donatello, Leonardo, Michelangelo’nun Shredder ile olan amansız mücadelesini konu alan filmde, pizzayı çok seven yetenekli kaplumbağalardan birini seçer, kendimize ona benzetirdik.

Scooby Doo

   Scooby Doo… Macera, komedi, dedektiflik üzerine dizilmiş harika bir çizgi film serisidir. Dört arkadaş ve bir köpeğin güldüren maceralarını konu alan çizgi filmde, Scooby Doo, Shaggy, Velma, Freddie, Daphne ve sonradan dahil olan Scrappy Doo’nun güzel hikayeleri anlatılıyor.

Winnie The Pooh

   Winnie-The-Pooh.. Winny, Piglet, Tigger, tavşan ve Eeyore’nin hikayelerinin anlatıldığı çizgi filmde,

Christopher Robin, Baykuş ve küçük Kanguru Roo var. Pozitif ve öğretici temaları işleyerek çocuklar için örnek teşkil eden film, özlediğimiz karakterlerden

Şirinler

   Komedi tarzında olan bu çizgi dizi ve animasyon birçok ülkede büyük ilgi odağı oldu. Her karakteri ayrı bir özelliğe ve farklı bir dikkat çekiciliğe sahip bu çizgi filmde, şirinler ve azılı düşmanları Gargamel arasındaki çekişme ve kovalamaca anlatılıyor. Şirin Baba, Şirine, Gözlüklü Şirin, Usta Şirin, Güçlü Şirin, Süslü Şirin gibi birçok farklı karakteri olan filmde, Gargamel ve kedisi Azman’ın altın merakından başlarında gelenler anlatılıyor. Sinema filmleri de çekilen çizgi karakterlerden olan Şirinler, izlemeye doyamadıklarımızdan.

Taş Devri

   Çakmaktaşlar ve Moloztaşlar arasındaki hikayeyi anlatan Taş Devri, izlemekten çok keyif aldığımız karakterlerdendi. Çizgi filmde, Fred ve eşi Wilma, çocukları Çakıl ve Dino; Moloztaşlardan Barni ve Beti’nin taş yatağındaki komik ve eğlenceli hikâyeleri yer alıyordu.  “Daba daba du”…

Temel Reis

   Ispanak’ı hepimize sevdiren çizgi film… Safinaz, Kabasakal ve Temel Reis arasında geçen eğlenceli macerayı izlemek çok hoşumuza giderdi. Zayıflık ve saflık karakteri Safinaz; ıspanak ve güç ise Temel Reis ile bütünleşmişti.

101 Dalmaçyalı

   Benekli köpekler… 101 Dalmaçyalı. Lucky, Cadpig, Rolly ve Spot’un maceraları ve yaşamlarını anlatan filmde, Lucky 99 yavrunun en yaramaz üyesiydi.

Bugs Bunny

   Çizgi film karakterleri arasında en ünlülerinden biri. 1940 yılından beri çizgi filmlerin vazgeçilmezi olan karakter Bugs Bunny. “Naber cınım?” sözleri hâlâ kulaklarımızda.

banner134
Mickey Mouse

   Walt Disney tarafından 1928’de yaratılan Mickey Mouse, etrafına iyimserlik saçan bir çizgi film karakteri olarak karşımıza çıkmaktaydı.

Süngerbob

   Bikini Kasabası’nın sevimli ve enerjik karakteri Süngerbob’u sevmeyenimiz yoktur sanırım.

Daffy Duck

   Siyah renkli, inatçı, çok konuşan ve bu yüzden başına hep bir şey gelen bahtsız Looney Tunes karakteri… Daffy Duck…

Domuz Porky

  Sürekli kekeleyerek konuşan, sevimli ve şişko çizgi film karakteri Domuz Porky.

Pembe Panter

Her bölümde beceriksiz bir müfettiş tarafından yakalanmaya çalışan ancak bundan sinsice ve kolayca kaçmayı başaran Pembe Panter’… Bu çizgi film karakteri pek konuşmazdı ama merakla izlerdik.

Ayı Yogi

   Çocukluğumuzun yeşil kravat ve fötr şapkalı karakteri Ayı Yogi, her bölümde arkadaşlarıyla maceradan maceraya atılırdı.

Ağaçkakan Woody

  Sürekli munzurluklar yapardı… Kahkahası, görünüşü ve replikleri çok ilgimizi çekerdi.

Tom ve Jerry

   Çizgi film karakterleri arasında en sevilen ikili. Aslında bize rekabetle beraber gelen dostluğu anlatan Tom ve Jerry, şüphesiz soluksuz izlediğimiz çizgi filmlerinden biriydi.

Örümcek Adam

   Küçükten büyüğe pek çok insanın aşina olduğu çizgi film karakteri Örümcek Adam.

Superman

   Küçüklükten beri her yerde karşımıza çıkan bir diğer çizgi film karakteri: Yakışıklı, güçlü ve iyi kalpli Clark Kent…

Batman

   Asıl adı Bruce Wayne olan, karizmatik ve zengin çizgi film karakteri. Onu Batman yapan güçlülüğü, özel kostümü, arabaları ve peleriniydi.

He-Man ile She-Ra

   “Gölgelerin gücü adına”… He-Man, kaslı, maskülen, uzun boylu ve savaşmaya her an hazır bir kahramandı. He-Man, uzun ve ince yapılıydı. He-Man son derece iri yarı, kılıç kullanan biri olmalıydı, çünkü netice itibariyle Gölgeler Şatosunu İskeletor'dan korumakla mükellef biriydi.

   She-Ra da He-Man gibi sadece kuvvetli değil, çevik ve akrobatikti. O da kılıcını daha çok savunma amaçlı kullanırdı. He-Man’in ikiz kız kardeşi, haksızlıkla savaşması gerektiği an, mucizevi bir biçimde kıyafetleri değişen, atı Rüzgar’la düşmanların üzerine yürüyen kadın kahramandı.

Voltran

   1980'li yılların efsane ve unutulmaz çizgi filmi Voltran, o dönemlere damasını vurdu. Bu çizgi filmin ardından ise 'Voltran oluşturmak' sözü çok sık kullanılmaya başladı. Çizgi filmde dev bir robot vardı. Tam adı ise “Voltran: Evrenin Savunucusu”ydı…

Şeker kız Candy

   Ailesi olmayan ve yetimhanede büyüyen çizgi film karakteri Şeker Kız Candy, güzelliğiyle ünlüydü.

Garfield

   Çizgi film dünyasının tembel, uyuşuk ve lazanyaya bayılan kedisi. Şişko kedimiz, lazanya yerken onu kıskanmamıza sebep olurdu…

Müfettiş Gadget

   Çizgi filmde her bölümde edindiği görevlerle maceraya atılan ve vücudunda değişik yerlerden ihtiyacını karşılayacak araçlar çıkaran Müfettiş Gadget karakteri, robot mu insan mı hâlâ anlayamadık.

Red Kit

Kasabanın güvenliği ve adalet için savaşan karizmatik kovboy karakteri Red Kit bizi “cool” olmaya özendirirdi.

TenTen (TenTen’in Maceraları)

   Polisiye içeren çizgi film olan TenTen’in Maceraları, tehlikeli serüvenlere korkusuzca atılan, gezgin ve gazeteci olan TenTen.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75