Uzakdoğu’nun ‘Melekler Şehri’: Bangkok

banner37

Uzakdoğu’nun ‘Melekler Şehri’: Bangkok
banner99

   Uzakdoğu’nun çapkın ve güzel şehri Bangkok, yerel halkı tarafından “Krung Thep” (Melekler Şehri) olarak anılmakta. Şehir, egzotik Uzakdoğu’nun aksine devasa bir metropol. Bir kaç küçük ayrıntıyı çıkarırsanız batıdaki kentlere benzediğini bile söyleyebiliriz.

Yine de Bangkok’un ana caddelerden bölünen sokak aralarında, binlerce ziyaretçinin akın akın gezdiği yerlerde, Uzakdoğu’nun gizemini silikde olsa görebilirsiniz.
   Bangkok’u kısa zamanda gezmek pek mümkün değil. Hatta birçok gezi kitabı yayıncısı sadece bu şehir için hatırı sayılır kalınlıkta ve zenginlikte kitap yayınlamakta. Biz de, tatilimiz boyunca zaman zaman Bangkok’a uğrayıp yolumuza devam ettik.


   Chao Phraya Nehri’nin denize döküldüğü yerin yakınlarına kurulu olan Bangkok’un tarihi 15.yüzyılda Ayyuthaya Krallığına bağlı bir köy olarak başlamış. Bir zamanların sınır karakolu iken zamanla önce bir kasabaya, daha sonra ekonomik gelişmelerle bir başkente dönüştü.

banner134

   Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan şehir, Tayland’ın turizm lokomotifi konumunda. Gelen ziyaretçilerin yelpazesi geniş olunca şehrin sunduğu imkanlarda o oranda artıyor. Yani bir çeşit turizm hipermarketi gibi. Gündüz başka gece bambaşka hayat sunmakta.


   Gündüz, bir yanı sizi tarihin derin dehlizlerine sokarken bir yanı da modernizmin doruklarına çıkarmakta. Etkileyici Budist tapınakları, sarayları, yüzen marketleri, alışveriş imkanı sunan geniş pazarları, yemek ziyafeti yapabileceğiniz gezi turları ve daha bir çok şeyi sunarken, gece bambaşka bir kıyafet giymiş şekilde karşınıza çıkmakta.

Rengarenk aydınlatılmış cadde ve sokakların bazılarında, bazı gökdelenlerin çatılarında, doruklarda yaşanan müzik ve eğlence, gece pazarları, kabareler ve daha nice eğlence ile uyanmakta.
   Bangkok’a ne yapmak için geldiğinizi karar verin ve bırakın şehir sizin için gerçekleştirsin.


   Gezmeyle kalın…
  

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 2 hafta Önce

Bankok harika bir yer. iki yıl mastır yaptım Bangkok'ta. En güzel yanı sokak satıcıları.

SIRADAKİ HABER

banner75