Uzakdoğu’nun muhteşem yüzü; Tayland

banner37

Uzakdoğu’nun muhteşem yüzü; Tayland
banner99

   Tayland, mistik ve tütsü kokuları ile donanmış, bir yüzü modern batıya dönük bir yüzü ise derin kültürel izlere sahip tadı ancak gezilerek alınan bir ülkedir. İnsanlarının sıcak ve samimiyeti ayrıca engin hoşgörüsü tarih ve kültürlerine olan bağlılıkları ile bu ülkeyi ziyarete gelen herkesi etkilemektedir. Gece ve gündüz ayrımı olmaksızın durmadan akan hayat nehirlerden, şehirlere oradan kasaba ve köylere kadar ulaşmakta, bitmek bilmez bu maraton bu ülkeye giren herkesi içine katmaktadır. Ülke sınırları içinde, sınır tanımaz gece hayatı, alışveriş imkanları, bilinen uzak doğudan daha gizemli doğası, denizi, iklimi ve daha birçok yaşanacak aktiviteyi barındırır.
   Tayland’a olan yolculuğumuz Bangkok ile başladı.

Bu görkemli ve kalabalık şehre ilk girişimizde, şehrin yoğun insan ve araç kalabalığı gerçekten inanılmazdı.

Ülke birçok açıdan sürekli ziyaretçi çeken devasa bir mıknatıs. Her aktivite için mutlaka bir veya daha fazla imkân var. Bununla birlikte birçok açıdan daha ucuz olması yıllık turizm oranının dünyanın birçok ülkesinden daha fazla olmasını sağlıyor.


     Ülke krallıkla yönetilmekte. Resmi olarak Tayland Krallığı olarak anılmakta olup Çinhindi olarak bilinen bölgenin tam merkezinde. Ülkenin yaklaşık yetmiş milyon nüfusu var ve bu nüfusun büyük bir çoğunluğu Bangkok’ta yaşamakta. Tayland’ı kuran halk Tai olarak bilinmekte, bu kelime etimolojik olarak “Özgür Adam” anlamına gelmekte.

banner134

   Tailer, 11. yüzyıldan itibaren bu bölgeye göç ederek hüküm sürmeye başladılar.

Bu tarihten itibaren birçok krallıklar kurulmuş, her kurulan krallık ülke içinde derin kültürel miras bırakmıştır. Daha sonra hızlanan sömürge yarışlarından kısmen de olsa etkilenmiş buna rağmen batı kültürü olarak tanımladığımız Fransa ve İngiltere gibi devletlerin etkisi altına girmemiştir. Dünya savaşları ve sonrasında Tayland’ın idaresi düzenli olarak askeri darbeler ile demokratik yönetimler arasında gidip geldi.

Ülke dünyanın 20. en büyük ekonomisine sahip, tarım ve turizm bu ekonomi içinde en fazla paya sahip ve bu pay her geçen yıl biraz daha büyümekte.
     Bununla birlikte bu ülkeyi ziyaret eden herkes, geri döndüğünde bu ülkede bir parçası kalmış gibi hissetmekte…


     Gezmeyle Kalın…

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75