Vietnam’ın hayat dolu damarı; Mekong Delta

banner37

Vietnam’ın hayat dolu damarı; Mekong Delta
banner90
banner99

   Vietnam coğrafyasının esmer, vahşi ve çılgın çocuğu olan Mekong Nehri, Vietnam’ın güneyinde ve devasa yatağından yeni uyanmış küçük bir bebeğin mutluluğuyla tam karşımızda durduğunda, bu muhteşem su kütlesinden muhteşem bir hayranlık duyulabilirdi.

   Mekong Delta, Vietnam coğrafyası ve kültürünün ayrılmaz bir parçası, Vietnam dilinde “Dong Bang Song”, yani dokuz ejder nehir deltası anlamına geliyor. Vietnam’ın güneyinde tembel tembel akan bu nehir, belli dönemlerde yatağından taşıp bedenini daha da büyütmekte. Sadece bu da değil, içerisinden yaşamın fışkırdığı, binlerce türe ev sahipliği yapmakta. Çok yakın bir zamanda soyu tükendiği düşünülen bir fare türü bile burada keşfedildi. İnsanlar içinde adeta vazgeçilmez bir cennet. Sayısız kolu üzerinde, kıyısında, saklı kalan tüm noktalarında yaşayan insanlar tüm hayatlarını bu nehre bağlamış durumda. Nehir boyunca, nehrin kıyısına dokunan sıra sıra evlerin önünden geçerken sanki burada yaşayan insanların yürümeden çok önce yüzmeyi öğrendiğini hissediyorsunuz.

   Alüvyon dolu kahverengi sularıyla ilk tanıştığımızda hemen silinen ince izler bırakarak nehir üzerinde yol almaya başladık. Etrafımız palmiye ağaçları, hayat fışkıran nehir kollarının gizemli ve yeşil karanlıkları ile kalabalık bir otobanın gürültüsündeydi. Hemen önümüzde kamyon misali binlerce Hindistan cevizi yüklü gemileri, yolcu taşıyan, arkadan ve ayakta kullanılan motorlu tekneleriyle yarış halinde, sessizce nerdeyse donmuş bir nehir koluna girip, tekneden indik. Gölge bir yerde hiç tanımadık müzik aletlerinden ve kibar sesli kadının yabancı şarkısından o tanıdık huzuru dinledik. Hava sıcaktı, tek bir yaprak kımıldamıyordu belki ama önümüzden serin, huzuru, o huşuyu taşıyan meltemler geçiyordu.

    Bir kıyıdan diğer kıyıya yürüyerek yol aldık. Ejderha meyvesi bahçelerinin arasından dolanarak, nehrin bir başka kıyısına dokunduk. Burada nehirler karaları değil, karalar nehirleri keser gibi, ne yana baksak nehrin çıldırttığı bitkiler ve dolu dolu yaşamlar duruyordu. Uzunca bir yolun sonunda küçük bir restorana oturduk. İki yanımızdan sakince akan nehrin arasında kurulu masaya, Mekong Delta’da meşhur “Elephant Ear Fish” denilen iki çubuk arasına dikey oturtularak ve kızartılarak servis edilen balık getirildi. İnanılmaz lezzetliydi. Ayrıca burada vahşi olarak yetişen otlar ile yapılan çorba servis edildi.

banner134

   Yediklerimizden gayet memnun bir vaziyette nehirde yol almaya devam ettik. Gün yavaş yavaş tükenirken, yol diye altımızdan akan nehrin kıyısında, günlük telaşa sahip evleri izledik. Kimi nehir kıyısında tencerelerini kimi kıyafetlerini kimi kendisini kimi de çocuğu yıkıyordu. Belki bizim için çok yabancı veya garip bir durumdu ama onlar için sabah uyanmak kadar normaldi. Sonuçta akan suydu ve su her şeyi temizlemeye kadirdi.

   Ta An Kasabası, Mekong Delta’nın herhangi kalabalık bir kasabası olarak dursa da bizim için sadece kısacık durak oldu. Bir kaç gün önce ayarladığımız, Guest House’da kalmak üzere, şehrin dışına doğru motor taksi ile yol aldık. Geldiğimiz köy, sakin ve sessizdi. Gece kalacağımız ev ise nehrin hemen kıyısında, geniş bir balkona ve bambudan örülü duvarlara sahipti...

   Akşamüstü geldiğimiz eve eşyalarımızı bırakarak, o küçük köyün sessizliğini keşfetmek istedik. Ancak bu sessizlik köyün merkezinde kurulan pazarla bozuldu. Gece neredeyse geç saatlere kadar kurulu olan bu küçük pazar her ne kadar tanıdık olsa da satılan birçok ürün hayatımızda görmediğimiz şeylerdi. Neler yoktu ki; kurutulmuş balıklar, hiç görmediğimiz sebzeler ve meyveler ile canlı hayvanlar. Biraz meyve alıp, gece ev sahibimizin bize hazırladığı enfes Vietnam yemeklerini tattık. Gündüz tanışıp gece ayni misafir konuk evinde kalacağımız Avusturalyalı tur arkadaşımızla sohbet ederek gece geç saatlere kadar sessizce akan nehri izledik. Nehre bırakılan yüzen fenerlerin titrek alevlerini ve önümüzden geçit yaparcasına sürüklenmelerini izlemek, bize uyanık rüya görür hissini verdi...

   Gezmeyle kalın...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75