Wat Chaiwatthanaram

banner37

Wat Chaiwatthanaram
banner90
banner99

‘Wat Chaiwatthanaram Tapınağı’ Ayyuthaya’da uğradığımız ikinci durak oldu.

banner134
   1630 yılında yapılan tapınak tahta çıkan kral Prasat Thong tarafından, Kimmer tarzında yaptırıldı. Wat Chaiwatthanaram, Tayland Budizminin en sembolik yapısı olarak anılmaktadır. Tapınağın ismi, “uzun saltanat ve görkemli dönemin tapınağı” olarak çevrilmekte.

   Bugün sadece kulelerinin ayakta durduğu tapınak, bir dönem sekizgen şapel benzeri yapılarla çevriliydi. İçerisi geçmişte Budha heykelleri ve resimleri ile dolu olup, şehrin baş döndürücü ticaret, kültür ve inanç merkezi iken yapılan savaş neticesinde harabe haline gelerek terk edilmiştir. Yakın bir döneme kadar harabe halinde olan yapı, koruma altına alınarak restore edilmiş, dünya mirası listesine alınarak ziyarete açılmıştır. Ayyuthaya’nın derin kültür izninin en ince ayrıntısına kadar görünebildiği yapı, bu bölgeyi ziyarete gelenleri büyülemektedir.


    Bu ihtişamlı tapınak gün batımı sahnesinde turuncu-lacivert bir gökyüzü önünde romantik bir harika olarak durmakta. Kulelerinin ucunda asılı gibi duran yıldızları ve narin, kırılgan görüntüsü karşısında hayranlıkla izlenebilecek muhteşem bir eser.
   Gezmeyle kalın...
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75