Wat Mahathat Tapınağı

banner37

Wat Mahathat Tapınağı
banner90
banner99

Ayyuthaya, Hindiçin Bölgesi’ni yönetmiş, bir dönem dünyanın en kalabalık nüfusunu barındıran şehri haline gelmiş, Avrupa dahil olmak üzere birçok coğrafya arasında ticari ve kültürel bağlantılar kurmuştur. Bu devasa devlet her ne kadar dizleri üzerine çöktürülmüş olsa da günümüzde şehrin kemikleri halen bu topraklarda tüm ihtişamı ile yükselmekte.


   Ayyuthaya Devleti’nin ayni isimle anılan şehrinde devasa tapınaklar halen inananlarını ağırlamakta.

banner134
En önemli tapınaklarından olan Wat Mahathat bu bölgenin en önemli tapınaklarından. “Büyük Kutsal Emanet Tapınağı” olarak bilinen bu tapınak, 1374 yılında yapıldı. Bir dönem kralların ayinlere katıldığı turuncu renkli tapınak günümüzde dünya mirası listesinde yer alıyor.

Ayrıca bu tapınakta bulunan ve ağaç kökleri ile sarılmış antik Budha heykeli buraya ziyarete gelenlerin uğrak noktası olmuş durumda. Ağaçların gölgesine sarılan tapınak eski ihtişamlı günlerini sessiz bir şekilde yad eder gibi duruşu, yıkık kule ve ana binasından görülmekte. Yılların derin izi bir zamanlar kaplanmış duvarlarından geriye kalan sıva izlerinden belli oluyor.


   Ayyuthaya şehrinde gün batarken, bir dönemin dünyaya yön veren medeniyetinin ve kültürünün mezar taşına benzer yükseltileri, yanımızdan gelip geçen araçların ve motorların titrek ışıkları arasında gölge oyunları oynadı. Daha bu şehirde keşfedecek çok gizem, öğrenecek çok hikaye vardı.


   Gezmeyle kalın…


 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75