banner6

Wat Rong Khun (Beyaz Tapınak)

banner37

Wat Rong Khun (Beyaz Tapınak)
banner8

Münevver Kahvecisoy


Kong Nehri kıyısından yavaşça yol aldık. Ardımızda üç ülkenin birleştiği Altın Üçgen bölgesi yavaşça kayboldu. Nehir bir yere kadar bize yol arkadaşlığı yaptı. Sonra yeşillenen araziler ile kasabaların ardında el sallayarak kayboldu.

Önümüzde kıvrılan asfalt yolda yaklaşık bir saat yol aldıktan sonra, gözlerimiz bir başka harikayı gördü. Wat Rong Khun yani Beyaz Tapınak modern zamanların sanat harikası da diyebiliriz. Karşımızda duran yapıt ne düşler ülkesine ne de peri masallarına aitti. O, Tayland'da bulunan bir Budist tapınağıydı. Ağaçların zümrüt misali saçıldığı ipek bir atlasın üzerinde duran inci tanesi gibi...

Tamamen cam ve beyaz seramik gibi parlak malzemelerden yapılmış Beyaz Tapınak ülkenin ünlü ressam ve heykeltıraş olan Chalermchai Kositpipat tarafından 1997 inşa edildi. Dünyanın en ilginç Budist Tapınağı olan Wat Rong Khun Hindistan ve Tay mimarisine sahiptir. Wat Rong Khun üzerindeki ince işçiliği ve her ince ayrıntıyı izlemek ve bunları fotoğraflamak saatlerinizi alabilir. Oldukça zarif ve bembeyaz olan bu tapınak, cennetin kapısına ulaşan bir köprü ile bağlanmakta. Birçok kaynakta ölmeden önce ziyaret edilmesi gerekenler listesinde yer olan bu büyüleyici yapıt, tüm keşifçilerin kalbine, gözüne ve ruhuna dokunacak kadar iddialı bir tapınaktır.

Sağlıkla ve gezme umuduyla kalın.

banner134


 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2021, 23:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104