Wat Tha Ton Tapınağı

banner37

Wat Tha Ton Tapınağı
banner90
banner99

Münevver KAHVECİSOY


Tayland’ın kuzey sınırında bulunan ve sırtını Kok Nehri’ne dayayan Tha Ton’u geçen hafta yazmıştım. Bu mistik bölge ormanın tam ortasında sakince durmakta. Köyün bir yanı uçsuz bucaksız ve yemyeşil vahşi doğa ile çevrili iken, bir diğer yanında bulunan tepenin üzerinde Budist bir tapınak yükselmekte.

Wat Tha Ton Tapınağı ya da Kristal Pagoda, Kok Nehri’ni ve nehir köprüsünü yukarıdan izlerken, keşişlerin dua melodilerini uçsuz bucaksız ormana yollamakta. Bu küçük Budist manastırı, mistik havasını destekleyen rengarenk mimari yapısı ve birçok ziyaret noktası ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktaların başında geliyor. Tapınak içerisinde eğitim gören simgesel kıyafetlere sahip genç Budist rahip öğrencileri, meditasyon halindeki keşişleri ve koro halinde söylenen duaları izlemek ve dinlemek doğanın sesi ve görüntüsü ile birleşince biz gezginler için bir başka aleme yolculuk yapmak gibi... Son derece misafirperver insanların arasında, sessizce ibadetlerini izlemek insanın ruhuna damla damla dinginlik duygusunu akıtmakta. Ara sıra çalan çan ise ormanın derinliklerine doğru kaybolurken üzerimizdeki tüm kötü hisleri de beraberinde söküp götürebilmekte.

banner134

Çin merhamet tanrısı olan ve acı çeken herkese yardımcı olan Guanyin’in heykeli burada sizi karşılamakta. Ayrıca Budizm’in önemli keşişlerinin mezarları için altın renkli yapılar oluşturulmuş. Tapınağın içerisinde birçok göksel varlığın tasviri de bulunmaktadır. Doğanın muhteşem güzelliği arasında içe dokunan güzelliği ile yükselen tapınak tepenin üzerinde mistik havası ile ziyaretçilerini beklemektedir. Uyuşturucu bağımlılıklarının da tedavi gördüğü bu tapınak kuzey Tayland’a yolu düşen gezginlerin mutlaka keşfetmesi gereken bir yer.

Sağlıkla ve gezme umuduyla kalın…


 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2021, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75