banner6

Yaz aylarında beslenme

banner37

Yaz aylarında beslenme
banner151 banner143

Dyt. Funda BİLGİNER
 


Yaz mevsiminin kendini hissettirmesiyle birlikte beslenme biçimimizde de değişiklik yapmamızda fayda var. Artan hava sıcaklıkları bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Bunlardan korunmak için neler yapmalıyız, nasıl beslenmeliyiz?
 

Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler yemeyin

Sıcak havalarda su, vitamin ve mineral içeriği yüksek meyve, sebze ve tam tahıllara dayalı bir beslenme şekli daha uygundur. Akdeniz diyeti bunun için en uygun örnektir. Balık, zeytinyağlı sebze, meyve ve salata en iyi seçimdir. Ayrıca sıcak ile birlikte terleme oranı arttığı için elektrolit dengesini sağlayacak yoğurt, ayran cacık tüketimi de unutulmamalıdır. Kızartmalar, aşırı yağlı gıdalar ya da sakatatlar yerine ızgara, buğulama, haşlama olarak hazırlanmış, yağı alınmış etler yenilmelidir. Omega-3 yağ asitlerini içeren balık haftada 2 kez tüketilmeli. Kan şekerinin hızla yükselip, hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli, ağır tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlılar tüketilmelidir.

 

Sıcak günlerde yenilmemesi gerekenler

Kremalı ve mayonezli yiyeceklerden yaz aylarında uzak durulmalıdır. Bu besinler çabuk bozulduğu gibi sindim açısından da vücudu zorlar. Aşırı yağlı hamur tatlıları ve şerbetli tatlılar da tercih edilmemelidir.

 

Akşam yemekleri çok geç olmamalı

Akşam yemeği saat 20.00 civarı en geç 20.30 olabilirse çok iyi olur. Ancak bu saatlere uyulamıyorsa böyle durumda iki küçük öğün alınabilir. Çünkü saat 21.00 gibi yemeği beklerseniz çok acıkırsınız ve açlığınızı kontrol edemezsiniz. Oysa saat 18.30-19.00 gibi peynir ve salata veya 10- 15 fındık ile kuru kayısı veya ayran ile grisini veya 1 dilim ekmek peynir bulunduğunuz ortama göre buna benzer küçük bir öğün yapılmalı. Tatlı olarak dondurma veya meyveli tatlılar, soğuk kompostolar yaz için en doğru seçimlerdir.
 

Sıvı takviyesi

Sıcak havalarda vücudun en önemli ihtiyacı sudur. Siz terlemediğinizi düşünseniz de hava sıcaklığı ve nem ile deri, solunum, idrara ve dışkı ile normalden fazla su kaybı olur. Bu kayıp elektrolit kaybı ile beraber, tansiyon dengesizliği, baş ağrısı ve halsizlik yorgunluk yapabilir. Vücudumuzdan sıvı kaybı sıcak havada nefes alıp vermekle bile oluyor. Günlük sıvı ihtiyacı her bir kalorinin metabolize olması için 1 ml dir yani kadınların ortalama 2000 kalorilik ihtiyaç için 2000 ml ( 2 litre), erkeklerin ise 2500 ml ( 2,5 litre) ihtiyacı vardır ancak egzersiz yapıldığında ise her yarım saat için 1-2 bardak daha eklemek gerekir. 3 litre maksimum ihtiyaç denilebilir. Susamayı beklemeden su tüketin, mutlaka düzenli için. Su tüketmek zor geliyorsa içine bir iki damla meyve suyu veya taze meyve parçaları, nane, limon vb ekleyin,  şekersiz olarak meyvenin kendi tadıyla pişmiş kompostolar, limonata, ayran, kefir, soda en doğru seçimlerdir. Yeterli su alıp almadığınızı idrar rengini kontrol ederek anlayabilirsiniz. Eğer ki idrarınız renksize yakın ise sıvı alımı yeterlidir, koyu sarı ise yetersizdir.

 

Yaşlılar ve çocuklar dikkat!

Yeterli su tüketimi bu grup için çok önemlidir. Özellikle sodyum potasyum ve magnezyum vücuttaki sıvı-elektrolit dengesini sağladıklarından, meyve sebze, peynir, yoğurt ayran cacık her gün tüketilmelidir. Yaz aylarında ishal vakaları artış gösterir ki bu durumda bol sıvı ve ayran tüketimi hayati önem taşır. Sıcaklar kalp ve tansiyon hastalarını da olumsuz etkiler. Bu nedenle aşırı sıcağın hissedildiği saatlerde dışarıda olmamalılar. Sabah ve akşam saatlerinde güneş etkisini kaybedince dışarı çıkmalıdırlar.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104