banner6

Zayıflatan yaz besinleri

banner37

Zayıflatan yaz besinleri
banner151 banner143

Funda BİLGİNERSu oranı yüksek, bol lifli ve antioksidan deposu olan yaz sebze ve meyvi kilo vermeye de destek olmaktadır. Zayıflamanın temeli doğru besinleri doğru zamanda ve porsiyonda tercih etmekle başlar bu nedenle yaz aylarında mutfağınızdan bu besinleri eksik etmeyin.

 

Salatalık

%90’ı su olan serinletici bir sebze olan salatalığı yazın gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. İçeriğindeki erepsin enzimi sindirimi de hızlandırmakta. Ayrıca C, A ve E vitaminlerini içeren toksin atıcı özelliği bulunmaktadır. Salatalık yazın hedeflerinize varmanızda yardımcıdır.

 

Kabak

Lif içeriği yüksek, ödem atımını hızlandıran, tokluk hissi veren ve düşük kalorili yaz sebzesi olan kabak içeriği ile birçok faydası bulunmaktadır.

 

Domates

%95 oranında su içeren, likopen deposu, A ve C vitamini içeriği yüksek bir sebze olan domates yaz aylarının da vazgeçilmezi. Salatalara ve sebze yemeklerine sıklıkla tercih ettiğimiz domates susuzluğu giderir, bağışıklığı güçlendirir, cilt sağlığını korur.

 

Maydanoz

Ödem atıcı sebzelerin başında gelen maydanoz, sindirimi hızlandırıcı ve iştahı baskılayıcı özelliğe sahiptir. Birçok yemek içerisinde aroma verici etkisiyle kullanılan maydanozu çiğ olarak tüketmeye çalışın.

 

Avakado

Yağ oranı ve kalori değeri yüksektir ama besin değeri, lif oranı birçok sebze ve meyveye göre zengindir. 7’sinden 70’ine birçok kişinin tüketmesi gereken avokadoyu yağ veya meyve değişimi olarak hesaplamakta fayda var. Tokluk hissini artırır, içeriğindeki iyi yağlar nedeniyle kilo kaybını hızlandırır, tabi uygun miktarda tüketmek şartıyla.

 

Çilek

Su ve lif içeriği yüksek, C vitamini deposu olan çileğin zayıflama diyetlerinde olumlu etkisi vardır. Sindirim sistemini düzenler, kabızlık için faydalıdır. Ayrıca adiponektin hormonunun salınımını artırarak yağ yakımını hızlandırabilmektedir.

 

Mürdüm Eriği

Taze veya kurutulmuş olarak tüketebileceğiniz mürdüm eriği içerisinde en az 20 vitamin ve mineral bulunmaktadır. Lif oranı oldukça yüksek olan mürdüm eriği sindirim sistemini düzenler, kabızlık için faydalıdır.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın…

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104