banner6

Zencefilin faydaları

banner37

Zencefilin faydaları
banner150 banner151 banner143

Dyt. Funda BİLGİNERZencefil aslında yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir ama son yıllarda faydalarını keşfedip tüketmeye başladık. Sayısız faydası bulunan bu bitkiyi aynı zamanda düzenli tüketmek de önemlidir.

Zencefil, yaprakları mızrak şeklinde sivri uçlu tarçına benzer kokuludur. Bitkinin kökleri nişasta, reçine ve uçucu yağlar içerir. Zencefilin etli, kalın lifli ve boğum boğum olan kökü (rizomu) kahverengi sarımsı renktedir. Taze zencefil C vitamini, B6 vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez ve posa açısından zengindir.

Zencefilin bilinen en önemli etkisi soğuk algınlığını önlemesi ve gidermesidir. Kendimi yorgun veya grip olacağımı hissettiğimde tükettiğim ve fazlasıyla faydasını gördüğüm bir bitkidir ki araştırmalarda bunu destekliyor.

Günümüzde zencefil kökleri yaygın olarak mide kaynaklı sindirim problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca yolculuk esnasında gelişen, hamilelik döneminde ve kanser kemoterapisi nedeniyle oluşan mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin önlenmesinde tedavi amaçlı kullanımı önerilmektedir.

Yumurtalık kanseri tedavisinde tüketildiğinde kanser hücrelerinin küçülmesine neden olabilmektedir, tabi doktorunuzun önerisiyle. Kolon kanserini önlemektedir, kolorektal kanser hücrelerinin hızlı büyümesini engelleyebildiği araştırmalarca desteklenmekte.

Ayrıca zencefil iştah açıcı, sindirimi destekleyici ve terlemeyi arttırıcıdır.

Bağırsaklardaki zararlı bakterileri özellikle kalınbağırsakta sindirilmemiş karbonhidratlardan beslenen zararlı parazitlerin çoğunu temizlemede yardımcıdır.

Sindirim için gerekli olan süt asidi bakterilerin çoğalmasını sağlayarak gaz oluşumunu engeller.

Zencefil vücuttaki kolesterol oranının yükselmesini önler özellikle kolesterol oranı yüksek yiyeceklerle birlikte tüketilmesinde fayda vardır.

Zencefil çok güçlü bir antioksidandır bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Aynı zamanda kalp kaslarını güçlendirir, kana akıcılık kazandırır.

Zencefil ateşi düşürür, iltihaplanmayı önler.

Enfeksiyon gidericidir ve en etkili doğal ağrı kesicidir, özellikle osteoartritte oluşan eklem ağrılarına faydalıdır.

Besin zehirlenmelerinde de faydalıdır.

Kan şekerini dengeler özellikle ıhlamur ve tarçınla birlikte tüketildiğinde.

Astım hastalarında solunumu düzene sokar.

Zencefilin köklerinde protein parçalayan protaz enzimi bulunur. Bundan dolayı zencefil iyi bir et yumuşatıcısıdır. Sabahları kalkmakta zorlananlara ve ayrıca gün içinde çok üşüyenlere zencefil kullanmaları önerilir. Zencefilin bir özelliği de özellikle migren ağrılarını azaltmasıdır.


 

Nasıl tüketebiliriz?
 


Zencefil mutfakta birçok kullanım alanına sahiptir. Zencefili toz olarak almaktansa daha çok tazesini almaya çalışın, tazesi artık birçok markette de satılmaktadır. Yumru şekilli olan bu bitkiden ince bir dilim kesip, kabuklarını soyup, rendeleyerek bitki çaylarınıza ilave edebilir veya dilim olarak sebze yemeklerinize katıp sebze ile beraber pişirebilirsiniz. Özellikle bazı Uzakdoğu yemeklerine taze kökleri dilimlenerek kullanılabilir. Ayrıca kurabiye veya kek içerisinde de oldukça güzel bir aroma vermektedir.

 

Saklama koşulları önemli
 


Zencefili taze olarak alıp tüketmek en etkilisi ama saklama koşulları da önemli çünkü zencefil kesildikten sonra oda koşullarında çok çabuk küflenebilmekte. Bunu önlemek için zencefili aldıktan sonra rendeleyip derin dondurucuda saklayabilir ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın…

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2022, 10:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110