Kıbrıs sorunu ve hükümet sorunlara odaklanmalı

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, dün KIBRIS Medya Grubu editörlerinden Osman Kalfaoğlu'na özel demeç verdi.

Çok çarpıcı açıklamalar yaptı... Ayrıntıları bugünkü gazetemizde okuyabilirsiniz...

Haziran 2017'ye kadar, yani üç - 4 ay içinde bir çözüm olmazsa, bundan sonra toparlamanın hiç de kolay olmayacağı yorumunu yaptı.

Eide, iki liderle de görüştü. "Umut var ama masanın yeniden toplanması için zorluk da var" mesajını veren Eide, geçmişe göre daha temkinli ifadeler kullanıyor...

Ancak Eide, açık bir şekilde, "Yaza kadar çözüm olmazsa, olmaz" diyor...

Eide'nın Osman Kalfaoğlu'na söylediklerine göre "Liderler arasındaki güven zedelendi... Onlar bir iki görüşmeyle arayı düzeltebilirler... Ancak toplumlar arasında (ENOSİS) krizi yüzünden oluşan güvensizliği gidermek daha zor..."

Eide'nin "Çözüm olabilecek noktadayız" mesajı da yok değil... Ancak, iki taraf da birbirinden harekete geçme bekliyor gibi bir durum söz konusu...

Eide'nın şu sözleri bize çok önemli geldi:

"... Kesin tarih verme taraftarı değilim ancak yazdan önce bu süreci tamamlamalıyız. Sonrası risklerle dolu... Sürecin çökmesi halinde çok sert bir çöküş olacağından endişeliyim... BM dahil kimse, tarafları anlaşmaları için bir araya getirmek istemeyebilir. Uluslararası toplumda bir yorgunluk var."

-*-*-

UBP - DP Hükümeti'nin, bağımsız vekillerin de desteğiyle, Meclis'teki iki muhalefet partisi CTP ve TDP'nin hem güvensizlik hem de erken seçim önerilerini bugün reddetmesi bekleniyor. Tabii ki Meclis, toplanmayı başarırsa!

UBP, erken genel seçime gerek olmadığına; daha doğru bir ifadeyle, Temmuz 2018 yerine, Nisan 2018'de yapılabileceğine karar verdi.

Erken seçime gerek olmadığını bu sütunda defalarca dile getirdik.

Muhabirimiz Ceren Özbil, dün vatandaşın nabzını tuttu... Bazıları ile yaptığı söyleşileri sayfalarımıza da taşıdık...

Genelde sokaktaki vatandaşın derdi erken seçim değil, geçim... Çoğunluk, erken seçimin pek fazla bir şeyi değiştirmeyeceğine inanıyor...

Hükümet, ekonomik sorunlar başta olmak üzere tüm sorunlara çok ciddi ağırlık vermek, erken seçim tartışmalarını kapatmak ve halkı rahatlatmakla mükelleftir.

Gerek UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, gerekse DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ı, ekonomik sorunlar başta olmak üzere, halkın tüm sorunlarına çözüm üretmek için daha çok çaba harcamaya, erken seçim, kriz gibi söylentileri bertaraf etmeye davet ederiz.

-*-*-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Tatlısu Ot Festivali'nde bir konuşma yaptı...  Ülkede çevrenin ve doğal varlıkların yeterince korunamadığını, çevrenin çok kirletildiğini ve doğal zenginliklerin tahrip edildiğini kaydetti. Çok acı bir itiraftır bu... Çok acı bir gerçek...

İşte dediğimiz de budur...

Hükümet krizine hiç gerek yok...

Hükümet, bu sorunları çözsün...

Gereken bir tek budur...

YORUM EKLE