banner6

1 kilo kokainin sahipleri aranıyor

banner37

1 kilo kokainin sahipleri aranıyor
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve 1 kilo kokainin ele geçirildiği “Beyaz Kurt” isimli operasyon çerçevesinde tutuklanan uyuşturucu kuryesi Chinedu Ogugua Bosah ve kuryenin taşımacılığını yapan Ameer Hussaın’ın tutukluluk süreleri 7 gün daha uzatıldı. Polis, Bosah’a uyuşturucuyu veren ve yönlendirmesini yapan iki şahsın halen arandığını açıkladı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (kokain) ithal, alma, verme ve tasarrufu”, “1. derecede askeri yasak bölgeyi ihlal” ve “Ağır bir cürüm işlemek için gizli ittifak” suçlamalarıyla tutuklanan iki zanlı, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen davada Savcı Senem Palabıyık’ın tanığı olarak yeminli şahadet veren polis memuru Kaan Kurtbir, 22 Mart’ta, saat 21.30’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından Minareliköy’de, Yap-El Sitesi’nde gerçekleştirilen ve Beyaz Kurt olarak isimlendirilen operasyonda, konu site içerisine giren ZNE 620 plakalı aracın kontrol amacıyla yanına gidildiği sırada, araç içerisinde yolcu olarak bulunan zanlı Chinedu Ogugua Bosah’ın tasarrufunda bulunan siyah renk omuz çantası ile koşarak kaçtığına vurgu yaptı, araç sürücüsü olan zanlı Ameer Hussaın’ın tutuklandığını belirtti.

   Zanlı Chinedu Ogugua Bosah’ın da aynı bölgede tespit edilerek tutuklandığını kaydeden Kurtbir, 23 Mart’ta zanlı Bosah’ın olay mahalline götürülerek yapılan soruşturmalarda olay günü kaçtıktan sonra konu sitenin batı istikametinde bulunan akasya ağaçlarının altına sakladığı siyah renk omuz çantasının yerini gösterdiğini, çanta içerisinde piyasa değeri 3 milyon TL olan yaklaşık 1 kilogram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunduğunu söyledi.

   Zanlı Bosah’ın, şu anda aranan iki şahsın yönlendirmesi ile bin Euro karşılığında bahse konu maddeyi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden alarak, yasa dışı yolla Güney Kıbrıs’tan ithal ettiği itirafında bulunduğunu kaydeden Kurtbir, zanlı Ameer Hussaın’ın ise yine aranmakta olan şahıslar ile gizli ittifakta bulunarak 30 Euro karşılığında zanlı Bosah’ı Yılmazköy bölgesinden alarak olay mahalline getirdiğinin tespit edildiğini kaydetti.

   Zanlı Chinedu Ogugua Bosah’ın gönüllü ifade verdiğini, meseleyle ilgili olarak bu aşamada aranan iki şahıs olduğuna vurgu yapan Kurtbir, alınması gereken ifadeler, görülüp soruşturması gereken şahıslar olduğunu,  zanlıların serbest kalması halinde tahkikatı olumsuz yönde etkileyeceğini belirtip, her iki zanlının da 7 gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

   Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad, talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110