1 Ocak 2020’de uygulamaya girecek

banner37

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, kredi kartı ve banka kartı ile yapılan perakende mal ve hizmet alımlarında yüzde 1oranında geri iade yapılmasını içeren yasanın, bankaların sistemlerinin hazır olmaması nedeniyle henüz uygulamaya geçmediğini açıkladı:

banner87
1 Ocak 2020’de uygulamaya girecek
banner90
banner99

3 AYLIK OLARAK ÖDENECEK… Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, banka ve kredi kartı ile yapılan alışverişlerde yüzde 1’lik geri ödemeyi içeren yasanın henüz uygulanmaya başlanmadığını doğruladı ve sebebinin de bankaların bu uygulamanın başlaması için gerekli yazılım sistemini kuramaması olduğunu anlattı.  Amcaoğlu, bankalardan gelen talep üzerine geri iade uygulamasının 1 Ocak 2020’de başlayacağını ve geri iadelerin aylık değil, üç aylık olarak ödeneceğini söyledi.

Ceren ÖZBİL

Kredi kartı ve banka kartı ile yapılan perakende mal ve hizmet alımlarında yüzde 1oranında geri iade yapılmasını içeren yasa henüz uygulamaya geçmedi.

KIBRIS Gazetesi köşe yazarı Ödül Muhtaroğlu, dün yazdığı köşe yazısında konuyu gündeme taşıdı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ise bu geri ödemelerin başlamadığını doğruladı ve sebebinin de bankaların bu uygulamanın başlaması için gerekli yazılım sistemini kuramaması olduğunu anlattı.

Amcaoğlu, bankalardan gelen talep üzerine geri iade uygulamasının 1 Ocak 2020’de başlayacağını ve geri iadelerin aylık değil, üç aylık olarak ödeneceğini söyledi.

“Biz başlasın deseydik de başlayamayacaktı”

Amcaoğlu, bankalara bu sistemi “hemen başlatın” deseler bile gerekli yazılımların hazırlanmaması nedeniyle geri iade uygulamasının yine de devreye giremeyeceğini anlattı.

Olgun Amcaoğlu, “Bankalar Birliği bize bunu uygulayamadıklarını söyledi. Sistemdeki yazılımları kurmayı yetiştiremediklerini ve bu nedenle de askeri kantinler, gece kulüpleri ve kumarhaneler gibi birimleri bunun dışına çıkarma şansları olmadığını anlattı. Biz de kabul ettik. Ben de bir an önce uygulamaya girmesini istiyorum. Zaten komitede de bu yasaya olumlu oy vermiştim” dedi.

“Yüzde 90’a varan bir zam yapılması imkânsız”

Amcaoğlu, KTAMS Genel Sekreteri Devrim Barçın’ın 2020 Bütçe Yasa Tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamalara da değindi ve şu şekilde konuştu:

“Bütçeden anlasalar böyle bir açıklama yapılmazdı. Rakamlar çok önemlidir. Pazartesi günü bu konuda bir açıklama yapacağım. Rakamlar insanlara yalan söylemez. Rakamlarla açıklama yapacağım. Yüzde 90 bir zam olması imkânsızdır. Başsavcılık, Hukuk Dairesi’nin görüşü var. Bir sonraki yıl, bir önceki yılın hayat pahalılığı oranından fazla zam yapılamaz. Hukukun görüşüdür bu… Yüzde 10, 11 civarında bir hayat pahalılığı ortadayken nasıl böyle bir zam yapalım?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75