1 saat yağdı, her yer darmadığın oldu

banner37

Lefkoşa ve civar bölgelerde dün etkili olan sağanak ve dolu yağışı nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı, yollar göle döndü. Fırtına nedeniyle de, ağaçlar ve elektrik direkleri devrildi

banner87
1 saat yağdı, her yer darmadığın oldu
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA /Mustafa ÖZYAĞCI

Lefkoşa’da dün öğle vakti etkili olan ve yaklaşık bir saat süren sağanak ve şiddetli dolu yağışı, başkentte hayatı felç etti.

Aşırı yağış ve fırtına nedeniyle bazı ev ve işyerlerini su bastı, elektrik direkleri ve ağaçlar devrildi. Ercan Havalimanı yolunda ise, yüksek gerilim hattı yola düştü.

Fırtına da Lefkoşa’da büyük hasara neden oldu. Birçok ağaç, park halinde duran arabaların üzerine devrildi.

Göle dönen yollarda kalan araçların imdadına, itfaiye yetişti.

Yağmura hazırlıksız yakalanan yayalar ise, göle dönen yollarda ne yapacağını şaşırdı. Herkes, üstü kapalı alanlara sığınmak için koşuşturdu.

Terminal içerisindeki açık pazar da yağmurdan nasibini aldı.

Çok sayıda yardım çağrısı alan polis, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, itfaiye ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, herkesin yardımına koşmak için alarma geçti.

Bu arada, fırtına nedeniyle bazı uçak seferlerinin Ercan Havalimanı’na inişte zorlandığı, kısa süreli havada dolaşmak zorunda kaldıkları belirtildi. Sivil Havacılık Dairesi’nden edinilen bilgiye göre, sağanak, dolu yağışı veya fırtına nedeniyle uçak seferlerinde herhangi bir aksama yaşanmadı.

Depoları, evleri su bastı

Polis Basın Subaylığı, aniden etkili olan yağışlar sonucu Lefkoşa’da bazı ev ve iş yerlerini su bastığını açıkladı.

Açıklamaya göre, organize sanayi bölgesinde ilk tespitlere göre iki iş yerine ait depo ile Lefkoşa’da eski Peyak binasının arkasındaki belediye evlerini su bastı. Surlariçi’ndeyse bir elektrik direği devrildi.

Pazar üreticisi perişan oldu

Lefkoşa’da Terminal bölgesinde kurulan Açık Pazar’da sabah güneşli havada satış yapan üretici, öğle saatlerinde hiç beklemediği yağmurun hiddetine uğradı. Esnafın yanı sıra alışverişe giden vatandaş da büyük mağduriyet yaşadı.

Pazardaki esnafın, ürünlerini sergilediği tezgâhlar şiddetli yağmurdan zarar gördü, brandalar yırtıldı ve çöktü.

Yüksek gerilim hattı trafiği engelledi

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Ercan Yonca Kavşağı-Ercan Havaalanı yoluna düşen yüksek gerilim hattı trafiğin bir süre durmasına neden oldu.

Gerilim hattının düşmesi sonucu bir kaza veya yaralanma olmadı ancak Ercan yönüne doğru trafik akışı durdu, yol içerisinde uzun kuyruk oluştu.

Polisin müdahalesiyle Lefkoşa yönüne giden çift şeritli yol, tek şeride düşürülerek Ercan’a gidiş ve geliş sağlandı. Elektrik Kurumu’nun müdahalesi sonrası trafik normal akışına döndü.

Girne Kapısı yolu, göl oldu

Yağışlar nedeniyle Cemal Gürsel Caddesi, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi önü ile Girne Kapısı arasında kalan kısmı su birikintisi nedeniyle kısa süreli trafik akışına kapatıldı.

Şehit Doğan Ahmet İlkokulu ile Küçükkaymaklı bölgesinde Lemar Süpermarket’in olduğu bölgede yollarda oluşan su seviyeleri evlere kadar ulaştı.

Üç aracın üzerine ağaç devrildi

Çağlayan Bölgesi’nde İffet Oruz Sokak’ta bir ağaç, KH 977 ile LU 639 plakalı iki salon aracın üzerine devrildi.

LU 639 plakalı aracın sahibi Vedat Karaman, yağmur başladıktan kısa süre sonra aracını marketin önüne park ettiğini ve ağacın arabasının üzerine devrildiğini anlattı. Karaman, aracının penceresinden çıkabildiğini söyledi.

Karayolları Dairesi’nin önünde ise park halinde duran EK 231 plakalı aracın üzerine ağaç devrildi.

Güney’de de dolu yağışı

Ülkemizi dün etkisi altına alan sağanak yağış, Güney Kıbrıs’ta zarara neden oldu.

Güneydeki dolu yağışı nedeniyle de evleri ve işyerlerini su bastığı belirtildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75